اختلال گوارشی ناشی از دیابت

از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع2 و از 5 سال بعد از شروع دیابت نوع 1 ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود.

اگر قندخون به مدت طولانی بالا باشد تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند.در نتیجه ، کار رشته های عصب معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود.پی آمدهای این وقایع می توانند تأخیر تخلیه محتویات معده به روده و یا یبوست یا اسهال در اثر تغییر روند حرکت روده کوچک یا بزرگ باشند.

اسهال دیابتی

در بیمار دیابتی کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حد باکتری در آن می شود . تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود.در صورت اثبات این حالت ممکن است به بیمار آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر تجویز شود.علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیماران دیابتی شوند.در صورت بروز در بیماران دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از 2 هفته ، ضمن نیاز به کنترل دقیق قند خون و مراجعه به متخصص گوارش لازم است.

کتاب درگیری دستگاه گوارش در دیابت ، نویسنده : دکتر باقر لاریجانی ،ناشر : ویستا 1391

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی