افسردگی

افسردگی اختلال شایعی است از نشانه های مهم و کلیدی آن خلق  و روحیه افسرده در اکثر اوقات روز و تقریبا همه ی روزها و یا بی علاقگی و بی لذتی دراکثر فعالیت های روزمره است. شخصی که دچار افسردگی بیمار گونه می شود احساس غمگینی و بی حوصلگی می کند و اغلب کاهش واضح علاقه مندی و لذت بردن از همه یا تقریبا همه ی فعالیت ها را در اغلب اوقات روز گزارش می کند . بیمار ممکن است بگوید احساس اندوه نا امیدی و یا بی ارزشی می کند . کاهش انرژی و خستگی اغلب موجب می شود که بیماران نتوانند وظایف و کارهای خودرا به خوبی گذشته انجام دهند .در موارد شدیدتر افکار ازار دهنده ای چون احساس گناه ،تنفر از زندگی،ارزوی مرگ و گاه افکار مربوط به صدمه و اسیب به خود در این بیماران مشاهده می گردد. افسردگی معمولا به دنبال استرس های بیرونی مانند نبود حمایت اجتماعی مناسب ،بیکاری ،وجود کشمکش های مداوم و تنش زا در زندگی فعلی وخانوادگی اشکار می شود .

 

نشانه های افسردگی :

بیماران مبتلا به افسردگی علاوه بر خلق افسرده ،دچار کاهش انرژی و علایق و بی حوصلگی نیز می گردند . علایم دیگر افسردگی شامل :

اختلال در خواب

کاهش یا افزایش خواب

اختلال در اشتها مثل پرخوری یا کم خوری

اختلال در حافظه یا تمرکز

احساس گناه

علایم جسمی مثل :

سردرد،درد مفاصل و عضلات ،سوزش یا درد معده که هیچ دلیل یا تشخیص طبی دیگری ندارد و معمولا در مراجعه  به پزشک به عنوان دردهای عصبی در نظر گرفته می شوند .

 

خلق افسرده :احساس غمگینی ،بی حوصلگی ،پوچی ،زود گریه کردن ،کاهش واضح علاقه یا یا لذت از اموری که قبلا مورد علاقه فرد بوده است . مثال ها :

فردی که قبلا از شرکت در جشن ها یا مهمانی ها لذت می برده ،اکنون رغبت و علاقه ای به این امور نشان نمی دهد .

فرد گوشه گیری از جمع و تنهایی را ترجیح می دهد .

فرد علاقه ای به  انجام تفریحات  مورد علاقه خود که در گذشته  انجام می داده است ندارد .

چیزی موجب خوشحالی نشاط و اشتیاق در فرد نمی شود ،بازی با بچه ها ،گردش ،سفر و غیره

توجه :خلق افسرده در کودکان و نوجوانان ممکن است به صورت تحریک پذیری یا بی قراری زیاد باشد .

گروه هایی که در معرض خطر بیشتر افسردگی قرار دارند :

زنان به ویژه پس از زایمان (افسردگس پس از زایمان )

افراد مبتلا به بیماری های جسمی مزمن مثل :دیابت ،صرع ،بیماری های قلبی و عروقی

افراد دچار سو مصرف مواد یا الکل

افرادی که مرگ  یا جدایی از همسر ،سوگ عزیزان ،شکست های عاطفی ،تحصیلی یا شغلی را تجربه کرده اند .

افرادی که دارای سابقه خانوادگی بیماری روانپزشکی به ویژه افسردگی هستند .

چنانچه فردی بر اساس انجام تست های مربوطه واجد شرایط ارجاع شناخته شود برای تشخیص قطعی و در صورت نیاز برای درمان ارجاع می شود . به این دلیل که افسردگی ریسک ابتلا به بیماری های جسمی را افزایش می دهد .

فردی که مبتلا به اختلالات روانپزشکی است  باید بداند حتی هنگام بیماری نیز احتیاجات و نیازمندی هایی مشابه سایر افراد دارد. انها نیز نیازمند مهربانی ،توجه و پذیرش از سوی سایر افراد هستند . هر فرد ممکن است دچار اختلالات روانپزشکی شود . افرادی که استانه تحمل پایین تری در برابر مشکلات دارند و مهارتهای مقابله ضعیف تری داشته باشند امکان ابتلای انها افزایش می یابد .

افرادیکه دچار اختلالات روانپزشکی می شوند باید بدانند همانطور که انسان مسول اکثر بیماری های جسمانی خود نیست به همان نسبت نیز مسول اختلالات روانپزشکی خود نمی باشد . فردی که دچار اختلالات روانپزشکی می شود باید این نکته را بداند که بعد از بهبودی میتواند مسولیت کار متناسب با توانایی خود داشته باشد .

منبع : دکتر احمد حاجبی  و همکاران.بسته آموزشی کارشناس مراقبت سلامت خانواده درحوزه سلامت روانی فصل پنجم  ، معاونت بهداشت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد آذر ماه1394،چاپ اول

 

 

 

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی