با انگیزه بمانید

یکی از بزرگترین موانع ادامه دادن مسیر درست ، انگیزه است . افرادی که برنامه ورزشی  را شروع می کند خیلی سریع از یکنواختی روال آن زده و خسته می شوند . باید خودتان را در حالتی نگه دارید که همیشه انجام آن ورزش برایتان جذاب باشد و فکر کردن به تناسب اندام کلید موفقیتی دراز مدت در این امر است .

در هم ریختن بی حوصلگی :

اگر مجبور به نگاه کردن قسمت هایی از برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان برای تمام روز بودید ، احتمالا آخر هفته سرتان را به دیوار می کوبیدید .کانال را عوض کنید ،کتابی بردارید یا کاری غیر از آنچه که تا به حال دوست داشتید انجام دهید .بعضی افراد برنامه ورزشی یک روال را خسته کننده می بینند و به محض پیدایش  این حالت ورزش  را ترک می کنند . این استراتژی ها را امتحان کنید تا علاقه تان باقی بماند .

هماهنگ  حرکت کنید : با دوستتان هفته ای یکبار تنیس بازی کنید و دفعه بعد از انجام واتر پلو لذت ببرید .

همراه بیاورید :کسی را پیدا کنید که با شما در پیاده روی و یا ورزش همراه باشد  و به شما انگیزه بدهد .

به تیمی ملحق شوید : در نزدیکی محل زندگی تیم ایروبیک بیابید . حتی زمانی که  حوصله تمرین و ورزش ندارید ، تعهدتان به اعضای تیم شما را به حرکت وا می دارد .

مکانی  جدید انتخاب کنید :

اگر علاقمند به دوچرخه سواری ، پیاده روی یا دویدن آهسته هستید مسیر جدید یا محله ای جدید را انتخاب کنید .

هدفمند باشید : با هدف تناسب اندام ورزش را انجام دهید .

به خود پاداش دهید : زمانی که به هدف جدید دست یافتید ، به خود پاداشی غیر خوراکی بدهید .

سر و صدا کنید : رادیو و سی دی را فراموش کنید و با صدای خودتان آواز بخوانید و ورزش کنید .

مطالعه کنید : ذهن تان هم مانند بدن تان نیاز به ورزش دارد . پس خوب مطالعه کنید .

گوش کنید : سعی کنید یک بار بدون واکمن ، از صداهایی که در طبیعت و یا همسایگی تان وجود دارد استفاده کنید .

یک حقیقت : اگر کسی را می شناسید که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو می باشد ، تناسب اندام و ورزش گزینه های  مناسبی برای او می باشد . طبق تحقیقات ، تغییرات جزئی در روش زندگی ، شامل فقط 20دقیقه ورزش روزانه ، خطر ابتلا و پیشرفت دیابت نوع 2را تا 58درصد کاهش می دهد .

برای آینده نیز ورزش کنید

بسیاری از مردم ، مخصوصا افراد دیابتی نوع دو ورزش را تنها برای کم کردن وزن شروع می کنند . اگر آن طور که آن ها می خواهند وزنشان کم نشود ، بی انگیزه می شوند و ورزش را رها می کنند . اگر شما می خواهید تنها یک پیام در مورد ورزش و دیابت نگه دارید ، بگذارید این باشد که : حتی اگر وزنتان کم  نمی شود ، سرما یه گذاری در ورزش کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق و کنترل فشار خون است و ورزش باعث می شود شما چه از نظر ذهنی چه بدنی احساس بهتری داشته باشید . سطح انرژی  تان بالا می رود و اندورفین در طول ورزش از مغز آزاد می شود که باعث افزایش حس بهتر بودن و کمک به مقابله با افسردگی ناشی از دیابت می شود . شما به خودتان مدیون هستید .

قهرمانان و بازی های ورزشی

برنده مدال طلا در المپیک گری هال ،کریس دارلی قهرمان بسکتبال ،کلی کوهن گلف باز و مایک اکولز بازیکن لیگ فوتبال ملی همگی از نام آوران ورزشی  بوده اند . این افراد با موفقیت توانسته اند دیابت نوع 1خود را کنترل کنند و به عنوان قهرمان با عملکرد بالا شناخته شوند ، هر چیز کوچکی که در کنترل قند خون می آموزید ، مثل انسولین ، ورزش و مواد غذایی حا ئز اهمیت است .

فراتر از مبارزه با نخوردن پای سیب ، عملا هیچ اتفاق رقابتی در کنترل صحیح دیابت نوع 1و  2نمی تواند شما را از خیلی کارها محروم کند . اما ورزشکاران دیابتی باید بسیار مراقب خود باشند و به اندازه ی کافی مهارت های کنترل دیابت را مثل مهارت های ورزشی بیاموزند و به کار گیرند . حساس بودن به کنترل قند خون به اندازه انتخاب رشته دانشگاهی مهم است .

مخصوصا تیم ورزشی نیاز به یک هیأت مربیگری و اعضای تیم که افرادی انعطاف پذیر هستند باید روش های  درمانی و موارد احتیاطی و ضروری را به درستی بدانند . برای داشتن موفق ترین ارتباط ، اعضای تیم باید تعلیم دیده باشند تا بدانند در مواردی که ورزشکار دیابت دارد چه علایم و نشانه هایی در افت قند خون وجود دارد و روش درمانی چیست . 

منبع : کتاب دیابت و زندگی

مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی  

نویسنده  :پا ئولا فورد مارتین  

مترجم :طاهره  عبادی  سال چاپ 1396

                      

                  

نظرات