تخم مرغ

 تخم مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل و همچنین عنصرجدایی نا پذیر برای تهیه بسیاری از غذاها است .به علاوه سالهاست که تخم مرغ به عنئان یک منبع غذایی طبیعی و کامل مطرح می باشد .

 این ویژگی به علت مواد مغذی استثنایی تخم مرغ است که دارا ی پروتیین با کیفیت بالا(دارای 9 اسید آمینه ضروری )و مقادیر قابل توجهی از ویتامینها و مواد معدنی ضروری است .

 علاوه بر این کولین تخم مرغ صرف نظر از تاثیر قابل توجه بر روی عملکرد مغز و سیستم عصبی برا ی رشد و نمو جنین و کودک و همچنین تقویت حافظه بر روی سلامت قلب و عروق نیز موثر است .

 لوتیین و گزانتین زرده تخم مرغ با حد اکثر تاثیر گذاری در مقایسه با سایر غذاهای حاوی این موادیا مکمل ها ،از تحلیل رفتن لایه ماکولای شبکیه و نابینایی ناشی از ان در سالخوردگی جلوگیری می کند .

 علیرغم تمامی این شگفتیها متاسفانه جایگاه تخم مرغ در سبد غذایی خانوارها به دلیل نا آگاهی در خصوص کلسترول آن ،کاهش یافته است .

باورهای غلط در مورد کلسترول تخم مرغ :

 تخم مرغ به دلیل دارا بودن 210میلی گرم کلسترول در دهه های گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشته است. چون تصور می شد که با خوردن آن کلسترول افزایش یافته و در نتیجه بیماریهای قلبی – عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد .

 امروزه مطالعات متعددی توسط محققین در مراکز معتبر و در طول سالهای متمادی بر روی افراد بسیار زیادی در کشورهای مختلف صورت گرفته که ثابت کرده اند :

 1-خوردن تخم مرغ حتی بیشتر از 1 عدد در روز در بسیاری از مردم بدون ارتباط با سن ،جنس و نژاد آنها باعث افزایش کلسترول خون نشده وحتی برای قلب می تواند  مفید و مناسب با شد.

  2-آنچه که در تولید کلسترول خون در بدن نقش دارد اسید های چرب اشباع به ویژه نوع ترانس و نه کلسترولهای غذایی ودر تخم مرغ تنها یک سوم اسیدهای چرب آن از نوع اشباع بوده وکلسترولی هم که در اثر خوردن تخم مرغ در بدن تولید می شود از نوع کلسترول خوب(HDL)است.

 محتوای تغذیه ای موجود در یک تخم مرغ متوسط :

انرژی :76کالری

پروتیین :6 گرم

کربوهیدرات :0گرم

چربی :5 گرم

فیبر :0 گرم

پتاسیم :65میلی گرم

کلسیم :29 گرم

منیزیم :6 گرم

 منابع :
کتاب تخم مرغ معجزه ای در سفره تالیف دفتر بهبود تغذیه جامعه
کتاب ویتامینها و مواد معدنی تالیف دانشگاه علوم پزشکی ایران معاونت تحقیق و فناوری

 

 

 

نظرات