تمرینات عملکردی

   به تمریناتی گفته می شود که شبیه فعالیت ها و حرکات روزمره انسان بوده و با انجام آنها باعث بهبود انجام کارهای روزمره (راه رفتن، جارو کردن و ...) شده و از آسیب های عضلانی و اسکلتی می توان پیشگیری کرد .همچنین انجام این تمرینات همان ورزش محسوب می شود که باعث بهبود قند خون و پیشگیری از بیماری دیابت وکنترل آن شده و از مشکلات دیگر شبیه بیماری قلبی و ....جلوگیری می کند.

  چند نمونه از تمرینات ساده عملکردی که به راحتی در منزل می توان انجام داد در ذیل عنوان می گردد. لطفا قبل و بعد از انجام تمرینات حتما چند تمرین کششی انجام دهید .که در ابتدا بدن را گرم کنید و در انتها به حالت اولیه برگردانید. درکلیه حرکات افراد مبتلا به دیابت حتما با توجه به شرایط قند خون خود تمرینات را انجام  دهند و اگر قند خون ناشتای آنها در روز تمرین  پایین تر از 100 و بالاتر از 250 است تمرینات را بسیار با احتیاط انجام دهند یا به روز دیگری موکول کنند.

1-گام زدن یا پله زدن

مزایا : تقویت تعادل و بهبود عضلات پا که در شرایط دویدن و یا ایستادن طولانی بسیار موثر است .

اجرا: رو به روی یک بالش سفت با ارتفاع کم یا یک جعبه محکم قرار بگیرید .یک پا را بالا گذاشته و پایین بیایید سپس پای دوم را بالا ببرید .

 این فعالیت را 8 مرتبه تکرا ر کنید و سپس 2 دقیقه استراحت کنید . تمرین را 2 بار تکرار کنید.

ممنوعیت : در صورتی که زانو درد دارید ، یا بر روی یک ارتفاع خیلی کم این تمرین را انجام دهید یا کلا شبیبه سازی کرده و روی زمین حرکت را بزنید.


 

2- راه ر فتن  و دویدن بین موانع

مزایا : تقویت هماهنگی بدن و افزایش چابکی،که باعث کاهش خطر افتادن می شود و افزایش سرعت عمل را در بر دارد.

اجرا : چند مانع با فاصله چیده و با احتیاط از بین موانع به صورت مارپیچ راه بروید و یا دوی آرام داشته باشید.

میتوانید به صورت رفت و برگشت 1 دقیقه حرکت داشته باشید، 30 ثانیه استراحت کنید و مجددا حرکت کنید. 5 دقیقه برای این تمرین کافی است .

ممنوعیت : افرادی که دچار فشار خون هستند و یا مشکل زانو دارند از بین موانع راه بروند و ندوند.

 

 

3-دویدن ثابت با دیوار

مزایا :تقویت عضلات پا و بهبودتوانایی قلبی و عروقی ..افزایش چربی سوزی

اجرا : با دستان کشیده رو به روی دیوار قرار بگیرید .بدن در حالت مستقیم و بدون فشار اضافی باشد.سپس  سعی کنید در این حالت بدوید.

این تمرین را 5 دقیقه انجام دهید ولی هر 1 دقیقه که انجام دادید 30 ثانیه راه مکث کرده و به جای دو، در جا بزنید .

ممنوعیت : افرادی که دچار کمر درد هستند فاصله را با دیوار کم کنند .افراد دارای زانو درد پاها را زیاد بالا نیاورند و افراد دارای فشار خون و مشکل قلبی با سرعت کم حرکت را انجام دهند.

  در آینده تمرینات دیگری نیز ارائه می گردد.لطفا مطالب را دنبال کنید تا مجموعه  تمرینات عملکردی بسیار متنوع و ساده ای را فرا گرفته و از مزایای اجرای آنها بهره مند شوید.

 

    منبع :تمرینات عملکردی،خوان کارلوس سانتانا ،ترجمه لیلی مهدیه و همکاران.جهاد دانشگاهعی 1395

نظرات