خواب و اختلالات آن در دیابت

خواب و اختلالات آن در دیابت :

1:ایجاد اختلال در عملکرد جسمی (چاقی,مقاومت به انسولین و.... )

،عملکرد شناختی _روانی ",عملکرد اجتماعی ,عملکرد سلامت

2:کاهش انگیزه کنترل قند خون

3:از دست دادن شیوه صحیح زندگی

کسی که خواب شبانه اش خوب نبوده باشد طی روز مرتب چرت میزند . این فرد مسلما خلق و خوی خوبی هم نخواهد داشت و پی امد ان انگیزه لازم برای کنترل قند خون ,ثبت نتایج ازمایش ها ,توجه به چگونگی وزن خود و .... ندارد .

بنابراین لازم است ما راه و روش خوب خوابیدن را بیاموزیم تا بتوانیم هم به سلامت خود دست یابیم و هم از ساعات فعالیتمان بیشترین بهره راببریم .

توصیه هایی برای خواب راحت شبانه

الف :برنامه منظم خواب

برنامه منظمی برای رفتن به بستر و بیدار شدن داشته باشید . حتی برای روزهای تعطیل چرخه منظم خواب خود را مختل نکنید .

ب :نوشیدنی های کافئین دار

از مصرف چایی ,قهوه ,نسکافه ,نوشابه و مواد محرک قبل از خواب خودداری کنید چون این امر سبب میشود نتوانید به سهولت به خواب بروید . اگر قصد نوشیدن چیزی قبل از خواب دارید یک لیوان شیرگرم موجب تسهیل خواب می شود .

ج:غذا خوردن پیش از خواب : پیش از رفتن به بستر غذای سنگین نخورید ,زیرا دستگاه گوارش شما به خاطر هضم آن باید ساعت ها تلاش کند. اگر میخواهید چیزی بخورید غذای مختصری مصرف کنید .

د :آرمیدگی :سعی کنید هر شب پیش از خواب از افکار تنش زا اجتناب کنید و به فعالیت های آرام بخش بپردازید .از قبیل گرفتن دوش آب گرم ( لازم به ذکر است تأثیر این مورد در افراد مختلف متفاوت است )یا چند دقیقه گوش دادن به موسیقی ملایم . دمای مناسبی را که در آن احساس راحت می کنید برای اتاق خود تهیه ببینید و در تمام طول شب آن را ثابت نگه دارید.

ه:اگر همه اقدامات بی اثر بود :

اگر در رختخواب هستید و به خواب نمیروید ,از جای خود بلند شوید . در بستر بمانید و سعی کنید آرام باشید اما این کار اگر فایده ای نداشت و احساس ناراحتیتان بیشتر شد ,از رختخواب بیرون بیایید و مدت کوتاهی به فعالیت ارامبخشی که از اضطراب شما بکاهد .سرگرم شوید . شنا رفتن روی زمین  یا پرداختن به ورزش های مشابه آن برای خسته کردن خود ,تدبیر خوبی نیست .

منبع :کتاب روانشناسی هیلگارد/ نوشته ارنست هیلگارد/ چاپ(2001-1904)

 

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی