خود مهاری در کنترل استرس

توصیه: زندگی ادامه دارد...

هیچ فردی مایل نیست زندگی اش با خوشبختی همراه نباشد یا اینکه روزهای خوش و لذت بخش او اندک و انگشت شمار باشد . در هر صورت اگر کسی لذت ها را نادیده بگیرد باید پیامدهای منفی آن را هم بپذیرد . اما هر کجا که رنج کشیدن لازم باشد ، باید رنج کشید و هر کجا لازم باشد باید با مشکلات خداخافظی نمود و مجددا زندگی آغاز نمود . اگر شما توانستید این کار را انجام بدهید ؟

قادر خواهید بود یک راه حل بازگشت را برگزینید و به نظر می رسد این کار ، راه حلی بدون زحمت باشد . آنچه را ما می خواهیم به آن اشاره کنیم ، در واقع ، تنش هایی است که فقدان آنها باعث بیماری شده است .

در واقع شما در وضعیتی به سر می برید که آرامشتان به استرس تبدیل شده است . شما علیه محیط خارجی تان یک جو منفی ساخته و خود را دران غرق کرده اید . خود را در مشکلات فرو برده اید و هیچ کس نمیتواند شما را از این وضعیت خارج کند مگر اینکه پای خود را از روی ترمز بردارید تا قطار زندگیتان دوباره به راه خود ادامه دهد .

با مجموعه ای از انتخاب های ارادی شروع کنید . فردی را بیابید که انتظاراتی از شما داشته باشد مثلا گلدان ها یا باغچه هایش را آب بدهید ، از پرندگانش نگهداری کنید ، در هر حال یک کمک کوچک اینچنین برای خود در نظر بگیرید و برای گفتگو زمینه هایی فراهم کنید .

متقابلا برای انجام یک کار کوچک ، از طرف مقابل خواهش کنید اما هرگز فراموش نکنید انتظارتان از طرف مقابل ، تمام فکر و ذهنتان را اشغال  نکند . چرخه ی متقابلی از کمک های دوستانه و صمیمانه به وجود بیاورید .

شما باید آن قدر توانایی کسب کنید که اگر چیز ارزشمندی را از دست می دهید ، بتوانید آن را تحمل کنید ، خودتان را ریلکس کنید و توجه خود را بر فعالیت ها و کارهای آیندتان متمرکز نمایید .انتظارات خود را شکل دهید .

به عنوان مثال اگر دعوتی برای خوردن چایی از شما شد ، آن را بپذیرید و در مقابل ، شما هم دیگری را دعوت کنید . در این گفت گوها سعی نکنید فقط از مشکلات و کمبودها سخن به میان باورید ، چیزی که متاسفانه امروه بسیار متداول شده است بلکه درباره ی تجربیات خوب و لذت بخشی که با دوستان و آشنایان مشترک داشته اید ، نیز گفتگو کنید . رویدادهایی را تعریف کنید که باعث خوشی شما شده است .

اگربه دلیل انزوای طولانی ،دچار عدم اعتماد به نفس شده اید ، در صورت تکرار نشست ها این احساس از بین می رود ، هر چه تمرین بیشتر باشد ، به توانایی هایتان نزدیک تر خواهید شد . اگر توانستید به این وضعیت دست یابید ، باید سعی کنید کاری برای فرد دیگری نیز انجام دهید ، مثلا فرزندان کسی را که مشغله های فراوانی دارد یک روز نگهداری کنید و طی این روند ؛گفتگوهای جدیدی را شکل دهید ، گفتگوهایی که مضمون ان ها نو و جدید باشد و از گفتگوهای تکراری جدا بپرهیزید . این تقریبا همان چیزی است که مد نظر ماست ، یعنی ارتباطات انسانی و مطمئن باشید زمانی که این روند به چنین مرحله ای رسید ،دیگراین محیط پیرامون شماست که به سراغتان خواهد آمد و همان بده بستان انسانی ادامه می یابد .

همیشه به خاطر داشته باشید که :

مشکلات وجود دارند . برای اینکه ما آنها را حل کنیم نه اینکه آنها ما را حل کنند و از بین ببرند . مشکلات برای همه وجود دارند اما هرکس معتقد است مشکل خودش از همه ی مشکلات بدتر و غیر قابل حل تر است .

به خاطر بیاورید آرامشی را که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره ی سختی به وجود می آید چه قدر لذت بخش است . حتما طعم چنین آرامشی را بارها چشیده اید .

 

منبع :کتاب خود مهاری در کنترل استرس

نویسنده :دکتر اسدالله رجب

انتشارات نشر آبی چاپ سوم 1390

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی