دیابت ، کرونا ، تحرک

 در این مدتی  که ویروس کرونا، به صورت یک اپیدمی، در کشور فراگیر شده و شیوع زیادی در بین افراد مختلف جامعه پیدا کرده است، ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی، نقش مؤثری در تقویت سیستم ایمنی بدن و از طرفی و همچنین جلوگیری از چاقی و کم تحرکی  و بدنبال ان از پایه های درمانی و کنترلی دیابت می‌شود. در این برهه از زمان که برای مقابله با شیوع بیماری کرونا، توصیه بر ماندن در خانه است، یکی از عواملی که می‌توان بر کم‌تحرکی غلبه کرد، ورزش است.

تلاش داریم با انتشار برخی مطالب و نکات سودمند در زمینه ورزش در این ایام، در افزایش سطح اطلاعات و آگاهی افراد قدم برداریم. بدون شک با توجه به نقش ارتقای سیستم ایمنی بدن برای مقابه با کرونا، ورزش از نوع خانگی بهترین راهکار برای تقویت ایمنی بدن و مبارزه با این ویروس شناخته می‌شود.

همگان بر این باورند که  یکی از  مواردی که در این شرایط باید توجه کرد حفظ آرامش روانی جامعه و دوری از استرس و تنش های روانی است و در این راستا باید سیستم ایمنی افرادی که شانس درگیری به این ویروس را دارند افزایش داد چرا که  شایع ترین عواملی که می‌تواند در کاهش عملکرد سیستم ایمنی نقش داشته باشد استرس، اضطراب، بی خوابی، دریافت نامناسب غذا و مایعات، کم تحرکی و چاقی، مصرف سیگار و الکل است.

قطعا، انجام حرکات ورزشی در کنترل استرس ، افزایش اعتماد به نفس، بهتر شدن تصویر ذهنی ما از بدنمان، افزایش سوخت و ساز انرژی و افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد. ورزش آرام و مداوم (متوسط) می‌تواند تاثیر موثری در افزایش عملکرد ایمنی بدن داشته باشد

با توجه به اینکه مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی تعطیل بوده و کارشناسان و مسؤولان نیز تاکید بسیار جدی بر خارج نشدن افراد از منزل و نرفتن به مسافرت و کاهش ترددها دارد، در این شرایط باید فعالیت فیزیکی در درون منزل را جدی گرفت.

در  ورزش‌های خانگی راحت ترین کار پیاده روی در داخل خانه است که ابتدا باید بدن را با حرکات  کششی سبک، گرم کرده سپس پنج دقیقه پیاده روی سبک، پنج دقیقه پیاده روی تند و پنج دقیقه پیاده روی آرام داشته باشیم. اجرای سه نوبت ۱۵ دقیقه‌ای این روش در طول روز پیشنهاد می‌شود چراکه این نوع ورزش باعث بالا رفتن ضربان قلب شده و سلامت بدن را ارتقا می‌دهد.

همچنین می‌توان از دیگر وسایل ورزشی نظیر توپ‌های ورزشی بزرگ، کش‌های پیلاتس و کش های تی.آر.ایکس برای انجام حرکت‌های ورزشی در منزل استفاده کرد.

www.mefda.ir :  منبع

نظرات