دیابت نوع2

ديابت نوع 2

اين نوع ديابت، مهم‌ترين نوع و ((ديابت بزرگسالي)) معروف است. حدود 90% ديابتي‌ها دچار اين نوع ديابت هستند. در بدن اين افراد، ابتدا انسولين به اندازه كافي ترشح مي‌شود اما به عللي، مؤثر واقع نمي‌شود. اصولاً اختلال در پاسخ هورموني و مقاومت به انسولين عامل اصلي ايجاد ((هايپرگليسمي)) يا ((افزايش قند خون)) است.

معمولاً افراد زير ممكن است به ديابت نوع 2 مبتلا شوند:

افراد بالاي 30 سال

افرادي كه استعداد چاقي دارند.

افرادي كه در خانواده درجه اول آنان ديابتي وجود دارد يا استعداد ابتلا به ديابت دارند.

برخي خانم‌هاي باردار

افرادي كه داراي فشار خون بالا هستند.

افرادي كه از ميزان بالاي چربي خون برخوردارند.

در بسياري از افراد، علائم ديابت نوع 2 چندان مشهود نيست و يا اين كه بروز و پيشروي آن بسيار بطئي و كند است و به همين دليل تشخيص اين نوع ديابت غالباً دير هنگام صورت مي‌گيرد و متأسفانه اغلب اين ديابتي‌ها زماني به پزشك مراجعه مي‌كنند كه بسياري از ايشان دچار يكي از عوارض ديابت شده‌اند.

مهم‌ترين علائم ديابت نوع 2 عبارتند از:

1- تشنگي فراوان

2- تكرر ادرار

3- عصبي و بي‌حوصله بودن

4- اختلال در بينايي

5- بي‌حسي و يا مورمور شدن انگشتان

6- ايجاد زخم و دير بهبود يافتن زخم‌ها

ديابت نوع 2 اكثراً در ارتباط با درمان يك بيماري ديگر و يا هنگام يك آزمايش تصادفي تشخيص داده مي‌شود. اگر به ديابت نوع 2 مبتلا هستيد، بدانيد كه پايه اساسي درمان،‌ غير از آموزش، برنامه غذايي صحيح و فعاليت جسمي‌ (ورزش) است. در بعضي موارد، داروي خوراكي و يا تزريق انسولين نيز بخشي از درمان است. در هر حال، ((درمان ديابت نوع 2، كاهش وزن، رعايت تغذيه صحيح و ورزش است.

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی