ذهن آگاهی چیست ؟

ذهن آگاهی چیست ؟
وقتی ابتدا ، کتاب تله شادمانی را می نوشتم در سال (۲۰۰۶) ، تا اواسط کتاب ، اصلا کلمه ذهن آگاهی را مطرح نکردم ، چون قبل از آن زمان تقریبا هیچ کس معنای آن را نمیدانست.
ولی خب ، الان زمان تغییر کرده است . در دهه اخیر ، انفجاری از علاقه نسبت به موضوع ذهن آگاهی به وجود آمده است ،و الان اتفاقا مسئله اینجاست که مردم فکر میکنند که دقیقا معنای آن را می دانند ، به عنوان مثال ،بسیاری از افراد فکر می کنند یک مدلی از مراقبه و مدیتیشن است ، یا ریلکسیشن( آرام سازی بدنی ) یا تفکر مثبت است ، و یا شاید از مکتب بودیسم آمده، در حالیکه هیچکدام از این مواردی که ذکر شد ، درست و دقیق نیست . بهتر است روشن کنیم که ذهن آگاهی دقیقا چیست !
میتوانیم بگوئیم ذهن آگاهی مجموعه ای از ابزارهای روانشناختی است که سلامت ، بهزیستی و کیفیت زندگی شما را ارتقا می دهد . ابزارهای مختلف بسیاری درون این مجموعه وجود دارند که هر کدام هدف مجزایی دارند .
ابزارهایی وجود دارند که به شما در تمرکز و انعطاف در توجه کمک میکنند ، اینکه توجهتان را روی فعالیتی اگاهانه بگذارید، و این کار را با شش دانگ حواستان انجام دهید .
بخش دیگری از ابزارها هستند که به شما در فاصله گرفتن و جدا شدن از افکار آزار دهنده و ناکارامدتان کمک میکنند .
بخش دیگری از فعالیت ها به شما کمک میکنند که فضایی برای هیجانات درد اورتان باز کنید و به ان ها اجازه بدهید که از شما گذر کنند .
قسمت دیگری از مهارتها شما را قادر میسازند که لذت ببرید ، قدردان لحظاتتان باشید و میزان رضایتتان از فعالیت های لذت بخش را افزایش دهید .
تمامی این مهارت های مختلف یک عامل مشترک دارند : همه ی ان ها توجه را در مسیر خاصی هدایت میکنند ، همراه با نگرشی توام با گشادگی، کنجکاوی ، و انعطاف پذیری
انعطاف پذیری یعنی بتوانیم توجهمان را به هر جایی که به حالمان مفید تر و سودمندتر است، متمرکز کنیم .این نقطه ی مفید و سودمند ممکن است در جهان درونی مان یعنی افکار و احساساتمان باشد ، یا شاید در دنیای بیرونی باشد که از طریق حواس پنجگانه مان آن را ادراک میکنیم ، همچنین ممکن است توجه باریکمان را درگیر خود کند و یا توجه گسترده مان را . فرقی نمیکند روی چه چیزی تمرکز کنیم ، افکار و احساساتمان کلمات و اقداماتمان، یا جهان پیرامونمان!هدف ما این است که این کار را با گشودگی و کنجکاوی نسبت به همه ی آنچه توجه میکنیم ، انجام دهیم .
پس ما میتوانیم ذهن آگاهی را این طور تعریف کنیم : مجموعه ای از مهارتهای روانشناختی که زندگی را غنی میکنند ، و شامل توجه توام با گشودگی ، کنجکاوی و انعطاف پذیری است .


نویسنده: دکتر راس هریس
مترجم : سحر محمدی


ذهن آگاهی میتواند در مورد زندگی روزمره و بیرون آمدن از افسوس گذشته و اضطراب آینده باشد و در لحظه حال زندگی کردن و احساس توجه و تمرکز به لحظه حال در ساعاتی از روز باشد و یا همچنین توجه و تمرکز به آنچه میخوریم و ذهن آگاهی در خوردن باشد و اینگونه میتوان هم در خوردن خودرا کنترل کرد و هم با زندگی در لحظه حال احساسات منفی خودرا کنترل کنیم .
و نتیجه ی همه این ها کنترل استرس و کنترل قند خون و رسیدن به زندگی شاد و توام با آرامش است .

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی