روزه داری و دیابت

ماه رمضان ماه نزول رحمت و بركات بي پايان پروردگار است. در اين ماه به ميهماني خدا دعوت مي شويم و با پيروي از اين دستور الهي روح خود را صيقل مي دهيم. همان گونه كه روح انسان صيقل يافته و از گناهان پاك مي شود جسم نيز به تبعيت از آن بايد از ناخوشي ها و بيماري ها پاك شود. به طور كلي پيروي از یک برنامه ی غذايي صحيح در ماه مبارك رمضان از اهميت ويژه اي برخوردار است، تا هم بتوان عادات غذايي غلط را اصلاح كرد و هم از بركات معنوي اين ماه بهره برد.

رمضان  و بیماران

روزه در بيماران با توجه به نوع بيماري متفاوت است؛چنان که در بعضي از بيماري ها مانند بيماران ديابت نوع2، مفيد است و مي تواند به بهبود و درمان بيماري كمك نمايد، ولي اکثر بيماران بايد نظر پزشك معالج خود را ملاك اصلي قرار دهند و ضمن مشاوره با متخصص تغذیه اقدام به روزه داری نمایند. به طور كلي بيماراني كه براي كنترل بيماري خود مجبور به مصرف منظم دارو در طول روز هستند نبايد روزه بگيرند.

 رمضان و دیابت

  • بيماران مبتلا به ديابت نوع 1، ديابت دوران بارداري و ديابتي هاي كنترل نشده نباید روزه بگیرند، اما روزه داري براي بيماران ديابتي نوع2 كه ديابت آنان به وسيله ی رژيم غذايي كنترل شده، مفيد هم هست. افرادي كه براي كنترل ديابت خود از قرص استفاده مي کنند، اگر علایم افت قند خون را در طول روز داشتند، بايد فوراً روزه خود را افطار كنند.
  • بيماران ديابتي كه روزه مي گيرند، بايد رژيم غذايي مخصوص خود را در افطار و سحر رعايت نمايند و در مصرف غذاهاي شيرين كه در ماه مبارك رمضان در وعده ی افطار استفاده مي شود، زیاده روی نکنند و ميزان توصيه شده توسط متخصص تغذيه را مراعات نمايند.
  • براي كنترل بهتر قند خون توصيه مي شود كه اين افراد قند خون، قبل از سحر و بعد از افطار خود را چك کنند.

مواردي كه در بيماران ديابتي روزه داري توصيه نمي شود و بهتر است روزه نگيرند:

- اگر قند خون قبل از سحري بالاتر از 350 ميلي گرم بر دسي ليتر باشد.

- بيمار ديابتي كه سحري نخورده باشد.

- اگر براي كنترل ديابت لازم است در طول روز نيز قرص مصرف شود.

- اگر انسولين تزريق مي شود و در طول روز نيز بايد تزريق داشته باشند.

- اگر عوارض كليوي، چشمی و... دیابت بروز کرده، بهتر است برای جلوگیری از عوارض بیشتر روزه نگيرند و با پزشك خود مشورت كنند.

 

منبع:

حامد پور آرام و میترا ابتهی  : راهنمای تغذیه صحیح در ماه رمضان،  اندیشه ماندگار.چاپ اول1390

نظرات