روش های کاهش تنش روانی بیماران دیابتی

علایم رفتاری ناشی از دیابت :

انکار

ترس

سرزنش

خشم

گم گشتگی

افسردگی

ارایه راهکارهایی مربوط به هر یک از علایم رفتاری:

 1. سازگاری با انکار

یک طرح  مراقبت تهیه کنید که شامل  اهداف مراقبت بهداشتی شما باشد . با خودت مهربان باش و بدان که رسیدن به این اهداف زمان بر خواهد بود . اگر فهمیدید که بخش هایی از مراقبت دیابت را انکار می کنید با مراقب دیابتی خود مشورت کنید . اگر با برنامه غذایی خود مشکل دارید باید با کارشناس تغذیه مشورت کنید . با همدیگر شما میتوانید راه حلی پیدا کنید .

با دوستان و خانواده تان صحبت کنید و ببینید آنها چگونه میتوانند به شما کمک کنند . به آنها اجازه دهید بدانند که شما سعی دارید انتخاب های سالمی داشته باشید و هر حمایتی که آنها ارایه دهند قدردانی خواهد شد . با آنها درباره اینکه شما از دیابتتآن مراقبت میکنید صحبت کنید . حتی شما ممکن است بفهمید که آنها شاید بخواهند برخی از عادات سالم شما را سازگار کنند .

 1. سازگاری با ترس

کلید غلبه بر ترس افزایش اگاهی و دانش مربوط به دیابت است . هر چه بشتر در مورد دیابت بدانید بهتر میتوانید از خودتان مراقبت کنید و برنامه خود مراقبتی را خیلی خوب به کار برید . صحبت کردن با دیگر افراد دیابتی میتواند به شما کمک کند . حتی اگر میترسید ، شما نمی خواهید مراقبت  از خودتان را متوقف کنید . چون در غیر این صورت همه چیز بد تر می شود .

مراحل زیر را برای مقابله با ترسی که احساس می کنید انجام دهید:

 1. حقایق مربوط به عوارض همیشگی دیابت رابدآنید .
 2. زمآنی که ترستان در حد وحشتناکی است حقایق را به خاطر آورید و از اینکه یک برنامه مراقبت دارید خوشحال باشید . شما روش هایی برای غلبه برترس و پیشگیری از وقوع عواقب ناراحت کننده دارید .
 3. به برنامه خود مراقبتیتان پایبند باشید چون سودهای فراوانی در مسیری تضمینی به شما می دهد .
 4. سازگاری با احساس گناه

برای افرادی که دیابت آنها تشخیص داده شده است دیگران را اذیت کنند رایج است . شما ممکن است خودتان را سرزنش کنید که چرا عادات ناسالمی که منجر به بروز این بیماری شده است داشته اید یا اینکه شما ممکن است احساس شرمندگی و خجالت کنید .

سازگاری با احساس عصبانیت :

عصبآنیت حسی طبیعی است و اگر خوش بینانه نگریسته شود می تواند محرکی باشد که به شما کمک می کند تا تغییرات رفتاری سالم تر را انجام دهید . بله  شما از سلامتی و آینده خود مطمئن نیستید احساس می کنید که کنترل زندگیتان را از دست داده اید و مدام بپرسید چرا من؟ همچنین شاید به دلیل تغییر شیوه زندگی و سازگاری با رفتارها و عاداتی جدید عصبانی باشید . براین اساس شاید عصبانیت دایمی بر میزان قند خون تأثیر گذار باشد .

سازگاری با عصبایت : آنچه شما را عصبانی کرده است و چگونه این عصبانیت بر زندگیتان تأثیر گذاشته است بیابید زمان نهایی که عصبانی می شوید را ثبت کنید سپس هر روز آن را مرور کنید . کی و چرا عصبانی بودید ؟چگونه واکنش نشان دادید یا عصبانیت را فروکش کردید ؟

بعد از چند هفته نوشته هایتان را مرور کنید و الگوی تغییرات را پیدا کنید . شما ممکن است بفهمید چیزهای مشخصی شما را عصبانی می کند بنابراین شما می توانید با احساساتتان کار کنید تا از به وجود آمدن موقعیت های عصبانیت پیشگیری شود . بهتراین است که آنها را بفهمید و چگونه به طور کارآمد عصبانیت را بپذیرید بر روی آن کار کنید و به طور موفق آمیزی به آن رسیدگی کنید .

سعی کنید افکار واکنش های جسمانی و اعمالی که زمینه ساز عصبانیت هستند را تغییر دهید . به دنبال علایم هشدار دهنده ای باشید که عصبانیت شما را نشان میدهند .

آیا احساس عصبی دارید ؟

آیا بلند و سریع صحبت می کنید ؟

زمانی که شما احساس می کنید که عصبانیت شما را فراگرفته است خودتان را با راهکارهای زیر آرام سازید :

 1. به آرامی صحبت کنید .
 2. تنفستان را آرام کنید .
 3. یک لیوان آب بخورید .
 4. بنشینید .
 5. ساکت بمانید .

انجام کارهای بیان شده در بالا به این معنی نیست که عصبانیت شما متوقف شده است اما نشان می دهد که شما دارید از عصبآنیت مراقبت می کنید و بر روی آن کار می کنید .

گم گشتگی :کارهایی که باید انجام بدهم و آنها را ادامه بدهم بسیار زیاد است .

مدیریت دیابت به نظر سخت و طاقت فرسا می آید . حالا بسیاری تغییرات در زندگیتان نیاز است :تغذیه ، ورزش و بررسی غلظت قند خون داروها و غیره . دیابت روی زندگی شما تأثیر گذاشته است با این حال یک فرصت بزرگ برای تغییر به شما داده است . ما همیشه تغییر را دوست نداریم با این حال یادگیری تدریجی همه ی رفتارهای جدید نیاز است . یک گام در هر لحظه کمک می کند که شما آرام و با برنامه باشید .

سازگاری با گم گشتگی

نوشتن برنامه سبک زندگی روزانه راه مؤثری برای کنترل گم گشتگی دیابت است . این شامل نوشتن زمان بررسی قند خون و مصرف دارو ، شرکت در فعالیت های ورزشی و وعده های غذایی می شود . فهرست کردن کارها همیشه راهنما است چون شما می توانید تمام عواملی که نیاز به آنجام دادن آن است را ببینید . این کار باعث می شود که طاقت فرسا بودن مراقبت از دیابت را متوقف کند چون شما حالا می توانید بخش های مختلف برنامه را شناسایی کنید و بفهمید و اینکه چگونه  آنها با هم هماهنگ شوند .

به محض اینکه شما فهرستی از آنچه که شما نیاز دارید را تهیه کنید آسانتر می شود برنامه را انجام داد و یک رویکرد برنامه ریزی شده را داشت . بنابراین ذهن آرامش بیشتر و استرس کمتری خواهد داشت .

سازگازی با افسردگی :تشخیص دهید که عوارض دیابت مانند گذشته جدی نیستند . امروزه اغلب تشخیص نشانه های عوارض دیابت بسیار زود هنگام است . این یعنی اینکه درمان سریعتر شروع می شود و نتایج بهتری وجود خواهد داشت . زمانی که روحیه ی نا امیدی از بین نرفت و بر مراقبت دیابت شما تأثیر گذاشت ، در خواست کمک کنید . افسردگی اغلب به طور مؤثری با مشاوره دارو یا هر دو درمان می شود .

منبع :

راهنمای خانواده /خانواده و بیمار دیابتی

تاریخ تدوین : مهر 1394

تاریخ بازنگری : شهریور 1395

 

 

 

 

 

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی