روش های کاهش تنش روانی بیماران دیابتی

علایم رفتاری ناشی از دیابت :

انکار

ترس

سرزنش

خشم

گم گشتگی

افسردگی

ارایه راهکارهایی مربوط به هر یک از علایم رفتاری:

 1. سازگاری با انکار

یک طرح  مراقبت تهیه کنید که شامل  اهداف مراقبت بهداشتی شما باشد . با خودت مهربان باش و بدان که رسیدن به این اهداف زمان بر خواهد بود . اگر فهمیدید که بخش هایی از مراقبت دیابت را انکار می کنید با مراقب دیابتی خود مشورت کنید . اگر با برنامه غذایی خود مشکل دارید باید با کارشناس تغذیه مشورت کنید . با همدیگر شما میتوانید راه حلی پیدا کنید .

با دوستان و خانواده تان صحبت کنید و ببینید آنها چگونه میتوانند به شما کمک کنند . به آنها اجازه دهید بدانند که شما سعی دارید انتخاب های سالمی داشته باشید و هر حمایتی که آنها ارایه دهند قدردانی خواهد شد . با آنها درباره اینکه شما از دیابتتآن مراقبت میکنید صحبت کنید . حتی شما ممکن است بفهمید که آنها شاید بخواهند برخی از عادات سالم شما را سازگار کنند .

 1. سازگاری با ترس

کلید غلبه بر ترس افزایش اگاهی و دانش مربوط به دیابت است . هر چه بشتر در مورد دیابت بدانید بهتر میتوانید از خودتان مراقبت کنید و برنامه خود مراقبتی را خیلی خوب به کار برید . صحبت کردن با دیگر افراد دیابتی میتواند به شما کمک کند . حتی اگر میترسید ، شما نمی خواهید مراقبت  از خودتان را متوقف کنید . چون در غیر این صورت همه چیز بد تر می شود .

مراحل زیر را برای مقابله با ترسی که احساس می کنید انجام دهید:

 1. حقایق مربوط به عوارض همیشگی دیابت رابدآنید .
 2. زمآنی که ترستان در حد وحشتناکی است حقایق را به خاطر آورید و از اینکه یک برنامه مراقبت دارید خوشحال باشید . شما روش هایی برای غلبه برترس و پیشگیری از وقوع عواقب ناراحت کننده دارید .
 3. به برنامه خود مراقبتیتان پایبند باشید چون سودهای فراوانی در مسیری تضمینی به شما می دهد .
 4. سازگاری با احساس گناه

برای افرادی که دیابت آنها تشخیص داده شده است دیگران را اذیت کنند رایج است . شما ممکن است خودتان را سرزنش کنید که چرا عادات ناسالمی که منجر به بروز این بیماری شده است داشته اید یا اینکه شما ممکن است احساس شرمندگی و خجالت کنید .

سازگاری با احساس عصبانیت :

عصبآنیت حسی طبیعی است و اگر خوش بینانه نگریسته شود می تواند محرکی باشد که به شما کمک می کند تا تغییرات رفتاری سالم تر را انجام دهید . بله  شما از سلامتی و آینده خود مطمئن نیستید احساس می کنید که کنترل زندگیتان را از دست داده اید و مدام بپرسید چرا من؟ همچنین شاید به دلیل تغییر شیوه زندگی و سازگاری با رفتارها و عاداتی جدید عصبانی باشید . براین اساس شاید عصبانیت دایمی بر میزان قند خون تأثیر گذار باشد .

سازگاری با عصبایت : آنچه شما را عصبانی کرده است و چگونه این عصبانیت بر زندگیتان تأثیر گذاشته است بیابید زمان نهایی که عصبانی می شوید را ثبت کنید سپس هر روز آن را مرور کنید . کی و چرا عصبانی بودید ؟چگونه واکنش نشان دادید یا عصبانیت را فروکش کردید ؟

بعد از چند هفته نوشته هایتان را مرور کنید و الگوی تغییرات را پیدا کنید . شما ممکن است بفهمید چیزهای مشخصی شما را عصبانی می کند بنابراین شما می توانید با احساساتتان کار کنید تا از به وجود آمدن موقعیت های عصبانیت پیشگیری شود . بهتراین است که آنها را بفهمید و چگونه به طور کارآمد عصبانیت را بپذیرید بر روی آن کار کنید و به طور موفق آمیزی به آن رسیدگی کنید .

سعی کنید افکار واکنش های جسمانی و اعمالی که زمینه ساز عصبانیت هستند را تغییر دهید . به دنبال علایم هشدار دهنده ای باشید که عصبانیت شما را نشان میدهند .

آیا احساس عصبی دارید ؟

آیا بلند و سریع صحبت می کنید ؟

زمانی که شما احساس می کنید که عصبانیت شما را فراگرفته است خودتان را با راهکارهای زیر آرام سازید :

 1. به آرامی صحبت کنید .
 2. تنفستان را آرام کنید .
 3. یک لیوان آب بخورید .
 4. بنشینید .
 5. ساکت بمانید .

انجام کارهای بیان شده در بالا به این معنی نیست که عصبانیت شما متوقف شده است اما نشان می دهد که شما دارید از عصبآنیت مراقبت می کنید و بر روی آن کار می کنید .

گم گشتگی :کارهایی که باید انجام بدهم و آنها را ادامه بدهم بسیار زیاد است .

مدیریت دیابت به نظر سخت و طاقت فرسا می آید . حالا بسیاری تغییرات در زندگیتان نیاز است :تغذیه ، ورزش و بررسی غلظت قند خون داروها و غیره . دیابت روی زندگی شما تأثیر گذاشته است با این حال یک فرصت بزرگ برای تغییر به شما داده است . ما همیشه تغییر را دوست نداریم با این حال یادگیری تدریجی همه ی رفتارهای جدید نیاز است . یک گام در هر لحظه کمک می کند که شما آرام و با برنامه باشید .

سازگاری با گم گشتگی

نوشتن برنامه سبک زندگی روزانه راه مؤثری برای کنترل گم گشتگی دیابت است . این شامل نوشتن زمان بررسی قند خون و مصرف دارو ، شرکت در فعالیت های ورزشی و وعده های غذایی می شود . فهرست کردن کارها همیشه راهنما است چون شما می توانید تمام عواملی که نیاز به آنجام دادن آن است را ببینید . این کار باعث می شود که طاقت فرسا بودن مراقبت از دیابت را متوقف کند چون شما حالا می توانید بخش های مختلف برنامه را شناسایی کنید و بفهمید و اینکه چگونه  آنها با هم هماهنگ شوند .

به محض اینکه شما فهرستی از آنچه که شما نیاز دارید را تهیه کنید آسانتر می شود برنامه را انجام داد و یک رویکرد برنامه ریزی شده را داشت . بنابراین ذهن آرامش بیشتر و استرس کمتری خواهد داشت .

سازگازی با افسردگی :تشخیص دهید که عوارض دیابت مانند گذشته جدی نیستند . امروزه اغلب تشخیص نشانه های عوارض دیابت بسیار زود هنگام است . این یعنی اینکه درمان سریعتر شروع می شود و نتایج بهتری وجود خواهد داشت . زمانی که روحیه ی نا امیدی از بین نرفت و بر مراقبت دیابت شما تأثیر گذاشت ، در خواست کمک کنید . افسردگی اغلب به طور مؤثری با مشاوره دارو یا هر دو درمان می شود .

منبع :

راهنمای خانواده /خانواده و بیمار دیابتی

تاریخ تدوین : مهر 1394

تاریخ بازنگری : شهریور 1395

 

 

 

 

 

 

نظرات