سبک زندگی غلط خود را بشناس و به آن نه بگو

هر فردی سبک خاصی برای خود آگاه یا ناخودآگاه خود تعریف می کند که می تواند درست یا غلط باشد . از این رو لازم است شما در فهرست " نه " گفتن های خود ، زمانی که به قدر کافی در این حوزه قد کشیدید ، نه گفتن به اجزای سبک زندگی خود را هم در دستور کارتان قرار بدهید ، زیرا شما چه بازنده و چه برنده ،محصول سبک زندگی خودتان هستید .

 هر فرد درگیر پیش نویس یا نمایشنامه ای در زندگی خود است و اگر به بیداری بالغ درون خود برسد ، بعدها متوجه خواهد شد مسیر زندگی را اشتباه آمده است و اگر به درک و شعور و آگاهی می رسید و به سبک زندگی غلط خود یک " نه " پر رنگ ، پرصدا و جدی می گفت و به نوعی از این همه  دور برگردان در زندگی بر می گشت ، به اینجا نمی رسید .

با این حال بسیاری فکر می کنند دیگر از آنها گذشته است و این در حالی است که در ادبیات روانشناسی مدرن امروز ، هر فرد می تواند در هر زمانی تصمیم آگاهانه بگیرد ، اراده کند ، تغییرکند و سبک زندگی خود را تغییر بدهد ، به شرط آنکه فرهنگ " نه " گفتن به اجزای سبک زندگی خود و ارزش های آن را یاد بگیرد .

نه به سبک زندگی بازنده که دست به هر کاری که می زند ، پایان ناخوش دارد ، نه به نمایشنامه ای که همیشه در آن نقش قربانی را بازی می کند ، نه به سبک زندگی ای که فقط عیاشی و خوش گذرانی محض را به فرد یاد می دهد ، نه به سبک زندگی ای که همیشه فرد را به جنگ و ستیز با دیگران کشانده است .

هر سال در سبک زندگی خود تجدید نظر کنید . شاید بگویید که بعضی اجزای سبک زندگی تان ایراد ندارد و فقط چند جز آن ایراد دارد ، مهم نیست ، به همان ها نه بگویید ، آن ها را محدود و مسدود کنید و از زندگی فردی خود بزدایید .

وقتی رفیق بازی افراطی خود را از سبک زندگی تان بزدایید یا کم رنگ کنید ، اگر مشورت نکردن را در سبک زندگی تان حذف کنید و به مشورت نکردن و عقل کل خود در چهارچوب سبک زندگی تان نه بگویید ، آنگاه ماشین سبک زندگی شما به جاده ای صاف و هموار هدایت خواهد شد . کافی است سبک زندگی خودتان را درست درک کنید ، سبکی که مجموعه ای از ارزش های مثبت و منفی است ، آگاه و هوشیار شوید و به ارزش های غیر منطقی و منفی خود در سبک زندگی تان نه بزرگ بگویید .

منبع :کتاب هنر بالغانه نه گفتن 

نویسنده :دکتر علی شمیسا

انتشارات نسل نو اندیش تهران 1397  

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی