عوامل موثر بر درگيري كليوي در بيماران ديابتی نوع دو

نفروپاتي دیابتي یک عامل موثر بروز نارسایي کلیه است. مراحل پیشرفت نفروپاتي با شروع از میكروآلبومینوری و بعد ماکروآلبومینوری مشخص مي گردد.جمعیت زیادی از افرادی که برای آنها تشخیص دیابت تیپ 1 گذاشته مي شود در مدت کوتاهي بعد از تشخیص بیماری، دچار میكروآلبومینوری یا نفروپاتي آشكار مي شوند و این به علت تشخیص دیرهنگام بیماری دیابت مي باشد.

حدود 5% از موارد جدید تازه تشخیص داده شده دیابت تیپ 2 از مدتها قبل به بیماری کلیوی ناشي از دیابت مبتلا شده و40-30% حدودا 10 سال بعد از دیابت دچار نفروپاتي دیابتي مي شوند. 40-20% افرادی که دیابت تیپ دو و میكرو آلبومینوری دارند به سمت نفروپاتي آشكار پیشرفت مي کنند و 20 سال بعد حدود 20% این افراد دچار نارسایي کلیه مي شوند.

میكروآلبومینوری تا حد زیادی پیشرفت نفروپاتي دیابتي را در هر دو نوع دیابت تیپ یک و دو پیشگویي مي کند. میكرو آلبومینوری همچنین پیش گویي کننده قوی مرگ و میر عمومي قلبي عروقي و نیزعوارض قلبي  عروقي در بیماران مبتلا به دیابت به شمار مي رود و به عنوان یک نشانه کاردیوواسكولر هم در نظر گرفته مي شود. شایع ترین علت نارسایي کلیه در آمریكا و اروپا و بسیاری از کشورهای در حال توسعه نفروپاتي دیابتي مي باشد که به تنهایي منجر به صرف مبلغ بیش از 4 میلیارد دلار در سال در ایالات متحده مي شود.

بیماران دیابتي که دیالیز مي شوند در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند در سال اول 22 % و در سال پنجم 15%مورتالیته بالاتری نسبت به بیماراني که دیالیز نمي شوند دارند.

نفروپاتي دیابتي جزو عوارض شایع دیابت نوع دو است. در مطالعه شكوفه بنكداران و همکاران که بر روی1980بیمار دیابتی نوع دو در بیمارستان قائم مشهد درسال 92-90 صورت گرفته است ریسک فاکتورهای مستقل دخیل در ایجاد نفروپاتي دیابتي عبارتند از: سن.طول مدت ابتلا به دیابت. هموگلوبین گلیكوزیله و رتینوپاتي دیابتي بوده است.

منبع:

شكوفه بنكداران و پریسا آرمان پور: بررسی عوامل موثر بر درگيري كليوي در بيماران ديابتی نوع دو، مجله دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، سال 59 ، شماره4، مهر- آبان 95 ، صفحه 215-224

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی