فواید ورزش در دیابتی ها

ورزش در دیابتی ها دیابت در واقع یک بیماری مزمن است که با عدم توانایی بدن در تولید مقدار کافی انسولین برای سوخت و ساز مناسب قند، چربی و پروتئین مشخص می شود. همان طور که می دانید افراد دیابتی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) وابسته به انسولین: بیماری آنها با تزریق مقدار مشخصی از انسولین، همراه با رعایت رژیم غذایی و برنامه ی ورزشی، قابل کنترل است.

ب) غیر وابسته به انسولین: دیابت آنها با رژیم غذایی،

ورزش و گاهی مصرف برخی داروهای خوراکی کاهنده ی قند خون، تحت درمان قرار می گیرد. بنابراین بیماران دیابتی (هم افراد وابسته به انسولین و هم افراد غیر وابسته به آن) می توانند از ورزش برای کنترل بیماری اشان سود زیادی ببرند. با این وجود باید حتماً دقت کرد که افراد دیابتی پیش از شروع برنامه های ورزشی، از لحاظ شرایط بالینی و پزشکی تحت معاینه و بررسی دقیق قرار بگیرند. فواید ورزش در دیابتی ها: ورزش از طریق کمک به کاهش وزن، سبب کاهش مقدار گلوکز خون می شود که می تواند در کنترل بیماری دیابت نقش مهمی را ایفا کند. یکی از دلایل بروز دیابت، مقاومت بدن به انسولین است که در خون وجود دارد. ورزش با افزایش سوخت و ساز بدن، مقاومت سلول ها به انسولین را کم می کند و باعث کارآیی بیشتر آن می شود، پس می تواند سبب بهبود کنترل قند بشود. همان طور که می دانید بیماری های قلبی – عروقی (سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی، فشار خون بالا و…) در افراد مبتلا به دیابت شایع تر از دیگران است. ورزش احتمال تصلب شرایین و بروز بیماری های عروق را کاهش می دهد و می تواند بر طول عمر افراد دیابتی بیفزاید. البته برای اینکه این نتیجه به دست آید، برنامه ی ورزشی باید در تمام طول عمر بیمار، حالت منسجم  و منظم داشته باشد. خطرات ورزش در دیابتی ها پایین افتادن قند خون (هیپوگلیسمی) وقتی برنامه ی ورزشی بسیار طولانی مدت یا شدیدتر از حد مجاز باشد، ممکن است سبب افزایش اثر انسولین تزریقی یا داروی خوراکی کنترل قند خون گردد و به این ترتیب، باعث کاهش بیش از حد قند خون شود که با علایمی مثل ضعف، سرگیجه، تعریق، رنگ پریدگی و حتی اختلال هوشیاری همراه است که درمان آن نوشیدن مایعات غنی از قند مثل آب پرتقال (که به آن شکر اضافه شده باشد)، آب قند و… است، در عین حال باید برای کنترل این وضعیت فورا به پزشک مربوطه مراجعه کرد. بنابراین به تمام افراد دیابتی توصیه می شود، موقع فعالیت ورزشی مقداری نوشیدنی شیرین در دسترس داشته باشند.

نکات مهم انجام دادن ورزش در دیابتی ها بيماران ديابتي بايد در هنگام ورزش کردن نکات زير را مد نظر داشته باشند :  انتخاب ورزش مورد علاقه  شروع آهسته ي فعاليت‌هاي ورزشي  ورزش روزانه  پوشيدن جوراب‌هاي نخي  بررسي ميزان قند خون در صورت امکان قبل و بعد از انجام فعاليت‌هاي ورزشي سنگين  همراه داشتن غذا براي نگه داشتن قند خون در سطح فعاليت، در طول فعاليت ورزشي. چرا ديابتي ها نياز به ورزش دارند؟ چرا بدن شما نياز به ورزش کردن دارد؟ فعاليت فيزيکي براي هر فردي مفيد است، اما شما که به‌عنوان يک فرد ديابتي هستيد، ورزش منظم سبب کنترل قند خون در بدن شما مي‌شود؛ زيرا زماني که ورزش مي‌کنيد، قند خون سريع‌تر به مصرف مي‌رسد. ورزش به کنترل وزن شما کمک مي‌کند. ورزش و رژيم غذايي در کنار يکديگر باعث کنترل بهتر ديابت مي‌شود.

ورزش سبب بهبود و پيشرفت جريان خون در قلب و ريه‌ها مي‌گردد. در نهايت ورزش کردن احساس بهتري در شما ايجاد مي‌کند و باعث کاهش فشار عصبي مي‌گردد. انتخاب ورزش صحيح پياده روي، يک تمرين ورزشي خوب براي شروع فعاليت جسماني مي‌باشد. اين امر در صورتي است که بدن در وضعيت راحت باشد و قدم زدن همراه با راحت بودن کل بدن باشد. اما بايد به خاطر داشته باشيد که هنگام ورزش جوراب‌هاي نخي و کفش‌هاي مناسب بپوشيد. 

نظرات