ماه عسل دیابتی

فاز " ماه عسل " یا دوره " ماه عسل " اندکی پس از تشخیص دیابت نوع یک اتفاق می افتد زمانیکه هنوز لوزالمعده تا حدی توانایی تولید انسولین جهت کنترل قندخون را دارد. در طی این دوره، قندخون بیمار به سمت اعداد نرمال برگشت می نماید.

همانطور که می دانیم دیابت نوع یک زمانی اتفاق می افتد که بدن شروع به از بین بردن سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده می نماید. با شروع تزریق انسولین توسط بیمار، فشار وارده بر لوزالمعده جهت ترشح انسولین کاهش می یابد. برداشته شدن فشار سبب تحریک لوزالمعده جهت تولید مقداری انسولین می شود. با ترشح انسولین توسط لوزالمعده قندخون بیمار به محدوده اعداد طبیعی برگشت می کند و بیمار وارد دوره ماه عسل می شود. متاسفانه، این دوره بدین معنا نیست که دیابت قطعا درمان شده است. در طی دوره ماه عسل ممکن است انسولین درمانی بیمار نیاز به تنظیم مجدد توسط پزشک داشته باشد. بنابراین ارتباط نزدیک با پزشک در خلال این دوره اهمیت دارد.

با این وجود، بعد از دوره یک ماهه ، تعداد بسیاری از سلولهای بتا از بین خواهند رفت و با اتمام ترشح انسولین توسط لوزالمعده دوره ماه عسل به پایان می رسد. باید توجه داشت در طی دوره ماه عسل تزریق بیش از اندازه انسولین بیمار را در معرض هایپوگلایسمی ( افت قندخون ) و تزریق ناکافی آن بیمار را در معرض کتواسیدوز ( قندخون بالا ) قرار خواهد داد. به همین دلیل، تنظیم دقیق میزان انسولین توسط پزشک از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

این دوره می تواند بعد از چند هفته، چند ماه یا در برخی موارد یک سال به پایان برسد. علاوه بر این، دوره ماه عسل می تواند شروع ، متوقف و سپس مجددا شروع شود.

کنترل مناسب قندخون در طولانی کردن دوره ماه عسل موثر است . همچنین عدم تزریق انسولین یا نوسانات مداوم در انسولین در کوتاه نمودن این دوره تاثیر دارد.

منبع: www.webmd.com

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی