مدیریت درمان

مدیریت  بیماری مزمن  چه در منزل وچه خارج از ان می تواند استرس زا باشد .اگر به تازگی متوجه بیماری خود شده اید و سعی دارید که از نظر روحی و روانی و جسمی ارامش داشته باشید ، مسیر درستی را در کنترل دیابت خود انتخاب کنید . فقط روزهای اولیه کمی با ناراحتی همراه است . با وجود پزشک و تیم مراقبت که شما را راهنمایی می کنند دیگر جای نگرانی نیست .

مقابله با افسردگی

افراد دیابتی 3  مرتبه بیشتر نسبت به افراد عادی از افسردگی رنج می برند و زنان دیابتی بیشتر از مردان این حالت را تجربه می کنند . در زمان تشخیص ، پیدا شدن کمی افسردگی طبیعی است . اما افسردگی جدی زمانی شروع می شود که دیگر لذتی از زندگی نبرید و هر روز را مثل روز قبل با ناراحتی سپری کنید .

افسردگی شما را از مراقبت دقیق دیابتی دور می کند . تحقیقات نشان داده است افراد دیابتی افسرده قند خون بالاتری دارند و به نسبت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سایر عوارض بیماری در آن ها بیشتر می شود . کنترل ضعیف و علایم و فشار روانی  ناشی از عدم مراقبت لازم در ارتباط با دیابت می تواند این افسردگی را بیشتر کند .در نتیجه بالا یا پایین بودن قند خون نیاز به انگیزه و اعتماد به نفس دارد .

دیابت خود بار سنگینی برای حمل کردن دارد و افسردگی وزن اضافه  برای این بار است . آن را فراموش کنید تا وضع بدتر نشود . نباید از سکوت رنج ببرید . اجازه دهید پزشکتان بداند که  علایمی از افسردگی در شما وجود دارد . درمان با داروهای ضد افسردگی می تواند گزینه ی مناسبی باشد .

خانم دیابتی نوع یک ممکن است دچار نوسان وزنی شود که در پی آن نیاز به انسولین بالا می رود و می تواند بخصوص در نوجوانان باعث سر خوردگی شود . در دیابت نوع دو خانم ها اغلب مشکلات اضافه وزن دارند و تصویر منفی از بدن یک شکل شایع است .

یک حقیقت :

تحقیقات منتشر شده در سال 2003حاکی از این است که خانم هایی که بیش از 24 ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کنند بیشتر احتمال چاقی در آنها وجود دارد . تحقیقات دیگر نشان داده است که گذراندن زمان جلوی تلویزیون هر 2ساعت یکبار14 درصد  خطر ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش می دهد .

به غیر از عوارض خاص افسردگی ، پنهان کردن آن در زندگی زناشویی می تواند منبعی برای استرس و تنش  باشد . داشتن  یک زندگی خوب و درست  به این معنی نیست  که باید لاغر باشید . پذیرش خود در هر سایزی از نظر روانی و بدنی باعث آرامش می شود .

گاهی اوقات مشکلات وزن چنان غیر قابل حل به نظر می آید که بعضی خانم ها حتی در برداشتن قدم های اولیه برای کاهش آن تردید دارند و اغلب با شکست خیلی زود با احساسی بد و چرخه ای از مشکلات دیگر که قند بالا یکی از آنهاست روبرو می شوند . بله ، البته کاهش وزن سخت است ، اما شما نباید ان را رها کنید . در این مسیر تنها نیستید . پزشکتان ، متخصص تغذیه و تیم مراقبت هم اینجا هستند تا به شما کمک کنند که موفق شوبد .

منبع : کتاب دیابت و زندگی ، مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی

نویسنده : پایولا فورد مارتین

مترجم : طاهره عبادی

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی