مدیریت درمان

مدیریت  بیماری مزمن  چه در منزل وچه خارج از ان می تواند استرس زا باشد .اگر به تازگی متوجه بیماری خود شده اید و سعی دارید که از نظر روحی و روانی و جسمی ارامش داشته باشید ، مسیر درستی را در کنترل دیابت خود انتخاب کنید . فقط روزهای اولیه کمی با ناراحتی همراه است . با وجود پزشک و تیم مراقبت که شما را راهنمایی می کنند دیگر جای نگرانی نیست .

مقابله با افسردگی

افراد دیابتی 3  مرتبه بیشتر نسبت به افراد عادی از افسردگی رنج می برند و زنان دیابتی بیشتر از مردان این حالت را تجربه می کنند . در زمان تشخیص ، پیدا شدن کمی افسردگی طبیعی است . اما افسردگی جدی زمانی شروع می شود که دیگر لذتی از زندگی نبرید و هر روز را مثل روز قبل با ناراحتی سپری کنید .

افسردگی شما را از مراقبت دقیق دیابتی دور می کند . تحقیقات نشان داده است افراد دیابتی افسرده قند خون بالاتری دارند و به نسبت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سایر عوارض بیماری در آن ها بیشتر می شود . کنترل ضعیف و علایم و فشار روانی  ناشی از عدم مراقبت لازم در ارتباط با دیابت می تواند این افسردگی را بیشتر کند .در نتیجه بالا یا پایین بودن قند خون نیاز به انگیزه و اعتماد به نفس دارد .

دیابت خود بار سنگینی برای حمل کردن دارد و افسردگی وزن اضافه  برای این بار است . آن را فراموش کنید تا وضع بدتر نشود . نباید از سکوت رنج ببرید . اجازه دهید پزشکتان بداند که  علایمی از افسردگی در شما وجود دارد . درمان با داروهای ضد افسردگی می تواند گزینه ی مناسبی باشد .

خانم دیابتی نوع یک ممکن است دچار نوسان وزنی شود که در پی آن نیاز به انسولین بالا می رود و می تواند بخصوص در نوجوانان باعث سر خوردگی شود . در دیابت نوع دو خانم ها اغلب مشکلات اضافه وزن دارند و تصویر منفی از بدن یک شکل شایع است .

یک حقیقت :

تحقیقات منتشر شده در سال 2003حاکی از این است که خانم هایی که بیش از 24 ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کنند بیشتر احتمال چاقی در آنها وجود دارد . تحقیقات دیگر نشان داده است که گذراندن زمان جلوی تلویزیون هر 2ساعت یکبار14 درصد  خطر ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش می دهد .

به غیر از عوارض خاص افسردگی ، پنهان کردن آن در زندگی زناشویی می تواند منبعی برای استرس و تنش  باشد . داشتن  یک زندگی خوب و درست  به این معنی نیست  که باید لاغر باشید . پذیرش خود در هر سایزی از نظر روانی و بدنی باعث آرامش می شود .

گاهی اوقات مشکلات وزن چنان غیر قابل حل به نظر می آید که بعضی خانم ها حتی در برداشتن قدم های اولیه برای کاهش آن تردید دارند و اغلب با شکست خیلی زود با احساسی بد و چرخه ای از مشکلات دیگر که قند بالا یکی از آنهاست روبرو می شوند . بله ، البته کاهش وزن سخت است ، اما شما نباید ان را رها کنید . در این مسیر تنها نیستید . پزشکتان ، متخصص تغذیه و تیم مراقبت هم اینجا هستند تا به شما کمک کنند که موفق شوبد .

منبع : کتاب دیابت و زندگی ، مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی

نویسنده : پایولا فورد مارتین

مترجم : طاهره عبادی

نظرات