مراقبت و روانشناسی کودکان دیابتی

دیابت روی تمام خانواده اثر می گذارد _فراتر از شیوه  زندگی که هر کسی با ان مواجه است،احساس ترس ،گناه ،حسادت ،خشم و سایر احساسات دیگر را نیز باید در نظر گرفت .والدین و خواهر و برادرها برای  مقابله با این چالش ها باید برنامه ،حس همدلی و انعطاف پذیری لازم را داشته باشند .

هر کسی از اعضای خانواده از برنامه های کلاسی استفاده کند . حتی در ارتباط با بچه های کوچک می توان از کتاب های مناسب بهره برد .ممکن است به خاطر دیابت احساس تنهایی کنید،اما با حمایت و توجه خانواده ،محیط ،دوستان و تیم مراقبت ،کنترل دیابت اسان تر می شود .

دوست بدارید ولی زیاده روی نکنید

زمانی که کودک تان دیابت دارد نسبت به دیگران محدود تر است . این باعث می شود کمی نسبت به مسایل شان جدی تر برخورد کنید . اگر اجازه دهید ترسهایتان بر پیشرفت طبیعی کودکتان سبقت بگیرد ،به سلامت خود و او آسیب می رسانید . کودکان نیاز دارند که کودک باشند _در ورزش ها شرکت کنند ،به جشن تولدها بروند ،روزی را کنار دریا با دوستانشان بگذرانند و به مسابقات فوتبال بروند .

اولین قدم مراقبت از کودک ،بستگی به سن و درجه  تشخیص او از بیماری و مراقبت شخصی دارد . راهی را انتخاب کنید که متناسب با سن و سال فرزندتان باشد و در حالی که ازادی های او را محدود نمی کند مراقبت و درمان را نیز به همراه داشته باشد و اگر و اگر مجبور هستید که به او نه بگویید ،اجازه دهید دلیل ان را بداند . گفتن این جمله "به خاطر اینکه من می گویم "توضیح خوبی نیست و کمکی به حفظ و روشن سازی محدودیت ها برای پسر یا دخترتان نمی کند .

همان طور که فرزندتان بزرگتر و می تواند کنترل بیش تری بر روی دیابتش داشته باشد ،نیاز به مراقبت شما کمتر می شود . به خاطر داشته باشید که نوجوانان خودشان هم مراقبت را انتخاب می کنند و به خاطر حس استقلال طلبی ممکن است روشی متفاوت برای مدیریت روزانه دیابت شان در نظر بگیرند . شما باید همانند یک دوست و شریک برای ان ها باشید . از او بخواهید برایتان از روشش صحبت کند و گاهی به او یادآوری کنید که قند خونش را باید چطور اندازه بگیرد .

مسایل برادر و خواهر

کودکی دیابت دارد و خواهر و برادر او ندارند . چگونه محدودیت های یکی را در صورت ازاد بودن دیگری هماهنگ می کنید؟و چگونه زمان لازم را برای کودک دیابتی که نیاز به مراقبت کامل شما دارد با دیگری که نیاز به نظارت مستمر ندارد،مدیریت می کنید؟ داشتن همزمان دو فرزند یکی بیمار و دیگری سالم برای والدین چالش بزرگی است .

با پرستاران بچه که اطلاعات کافی در مورد دیابت دارند در ارتباط باشید . حداقل ماهی یکبار کودکتان را به او بسپارید و روزی ازاد داشته باشید و تفریح کنید . همراه بودن با تیم مراقبت و گروه های پشتیبانی باری را از دوش شما بر می دارد .

سعی کنید زندگی برای هر دو کودک طبیعی باشد . تغذیه سالم و فعالیت باید به صورت هدفی برای تمام افراد خانواده باشد . خواهر و برادر های سالم باید به همان اندازه کودک دیابتی در مورد دیابت اموزش ببینند تا در صورت نیاز بتوانند به کمک بیایند . با این وجود ، باید بدانید که فقط والدین و بزرگترها مسول مراقبت از کودک دیابتی هستند و علی رغم این که فرزندان جوانتر سعی در کمک دارند، ولی به دلیل عدم اگاهی ،کودک را در وضعیت خطرناک تری قرار می دهند . کودک دیابتی باید احساس وضعیت و مراقبت را در کانون خانواده داشته باشد تا در مواقع لزوم رسیدگی های لازم برای او انجام شود .

ضمن تمام این مراقبت ها ،نباید به کودکتان اجازه دهید تا از داشتن بیماری ،سوء استفاده کند و از کمک کردن و همکاری در منزل شانه خالی کند و به بهانه های مختلف از شما امتیازاتی بگیرد .

منبع :کتاب دیابت و زندگی مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی

نویسنده :پایولا فورد مارتین

مترجم :طاهره عبادی

چاپ :1396

انتشارات گلبرگ

نظرات