مشکلات  کف پا و ساق پا در دیابتی ها

50 تا 75% موارد قطع اندام تحتانی در بیماران دیابتی انجام می گیرد.

3 عارضه دیابت که خطر بروز عفونت های پا را افزایش می دهد:

  • اختلال در عصب حسی: باعث کاهش احساس درد و فشار می شود.
  • اختلال در عصب حرکتی : با ایجاد کوچک شدن عضلانی پاها را تغییر می دهد.
  • بیماری محیطی: خون رسانی ضعیف اندام های تحتانی باعث تاخیر در التیام زخم ها می شود.

ضعف سیستم ایمنی: کاهش قند خون، توانایی گلبول های سفید اختصاصی را در جهت از بین بردن باکتری ها کاهش می دهد. بنابراین در مواردی که دیابت شما به خوبی کنترل نمی شود، مقاومت در برابر بعضی از عفونت های مشخص کاهش می یابد.

نوعی اختلال عصبی (اتونومی) به خشکی پوست و ترک خوردن آن می انجامد.

بروز زخم های پای دیابتی با آسیب دیدگی بافت نرم پا،تشکیل شکاف بین انگشتان پا یا روی پوست خشک پا یا تشکیل پینه (کالوس) آغاز می شود.

شما صدمات وارده به پای خود را به علت بی حسی موجود حس نمی کنید. ترشح، تورم، قرمزی ساق پا ممکن است اولین علامتی باشد که شما را متوجه می سازد.

 

مشکلات کف پا و ساق پا از کتاب بیماری دیابت، منتقد و ارسال شده توسط : یاشار ایوبی، سال انتشار:1396

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی