مهارت نه گفتن

کدام حالت فرد بر " نه " گفتن او تسلط دارد

یکی از الزامات هنگام نه گفتن به پیشنهادی،فردی،گروهی وعقیده ای ، دانستن این است که چه حالتی (کودک ، والد ، بالغ) برشما مسلط است . اینکه چند مورد از نه گفتن های شما تحت تسلط حالت بالغ شماست و بیشتر مواقع هم والد عیب جو بر شما تسلط دارد ، اشتباه است و باید برای رعایت تعادل و رسیدن به " نه " های بالغانه خود ، چاره ای درمانی یا آموزشی بکنید.

  • وقتی کودک شما بر نه گفتن شما تسلط دارد 

محوریت نه گفتن شما دراین حالت ،احساسات صرف است . برای مثال اگر از کسی خوشتان بیاید به او نه نمی گویید ، اما اگر از کسی بدتان بیاید و حق هم با او باشد به او نه می گویید و بسیار تکانشی برخورد می کنید . در واقع اگر کودک خجالتی شما هنگام نه گفتن مسلط باشد ، نه گفتن شما ، ذبح و قربانی  می شود و توان و قدرت لازم را برای نه گفتن نخواهید داشت . نه گفتن با تسلط کودک در طول مسیر و تجربه ی زندگی ، شما را به فردی کاملا احساسی ، سست بنیان و ضعیف و کاملا واکنشی تبدیل خواهد کرد .

  • وقتی والد شما بر نه گفتن شما تسلط دارد

در این شرایط " نه " های شما ظرافت ، لطافت ، پاکی و صداقت خود را از دست می دهند و می توانید حیله و نیرنگ را در آنها مشاهده کنید ، زیرا والد حیله گر همیشه به فکر دور زدن ، دبه در آوردن و در کل بازی در آوردن در زندگی شماست . همیشه باید هوشیار باشید که چه کسی در درون شما نه می گوید ، اگر والدتان مسلط و قدرتمند باشد ، به مرور فردی متعصب ، خشک ، یک دنده و لجباز شناخته خواهید شد .

  • وقتی بالغ شما بر نه گفتن شما تسلط دارد

در این شرایط می توان حد تعادل را تجسم کرد ، زیرا بالغ درون تلاش می کند همه ملاحظات کودک را در نظر بگیرد ،همه ی دل مشغولی های والد را بررسی کند و بر اساس دیدگاه رعایت زمان ، مکان و احوالات فرد ،  نه بگوید ، طوری که بی هزینه یا با کمترین هزینه باشد . تسلط بالغ بر زندگی تان به مرور شما را فردی متعادل با انعطاف پذیری خاص نشان می دهد ، آن وقت نه گفتن هایتان بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت .

منبع :کتاب هنر بالغانه نه گفتن

نویسنده :دکتر علی شمیسا

چاپ نسل نواندیش :1397

 

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی