ورزش تای چی و دیابت

تغییر سبک زندگی یکی از عوامل مهم در کاهش شیوع دیابت و عوارض آن است . تغییر سبک زندگی از روشی غیر دارویی به عنوان یکی از عوامل غیر دارویی مهم جهت کاهش دیابت و عوارض جانبی ان نام برده شده است و با ماشینی شدن زندگی بشر فعالیت بدنی باید به عنوان یک بخش جدا نشدنی  از زندگی افراد بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

بسیاری از مطالعات پیاده روی را یکی از ورزش های رایج و شناخته شده برای افراد مبتلا به  دیابت معرفی کرده اند ولی یکنواخت بودن آن امکان زخم پای دیابتی ، مناسب نبودن آن برای افراد دارای زخم پای دیابتی، لزوم مهیا بودن مسیر پیاده روی ، هوای پاک و......را می توان از محدودیت های جدی این ورزش نام برد.

و با توجه به اینکه هر ورزشی اگر به صورت یکنواخت باشد جذابیتی ندارد و به مرور زمان ترک می شود لذا معرفی ورزشی که علاوه برجذابیت ، تاثیری مشابه پیاده روی داشته باشد و از عوارض جانبی آن به دور باشد ،می تواند برای افراد مبتلا به دیابت بسیار کمک کننده باشد.  طبق تحقیقی که رفیعی و همکاران در سال 1396 انجام دادند این ورزش آثار بینظیری طی 24جلسه بر قند ناشتا افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داشت.لذا انجام این ورزش به افراد دیابت نوع2 توصیه می شود.  

تای چی چوآن یکی از شاخه های رزمی چین باستان است. که بیش از 3000 سال بیش طبیبان چینی از آن جهت  درمان بیماری ها استفاده می کردند.

حرکات معمول آن شامل تنفس عمیق ، تمرکز ذهن و حرکات کششی آرام و هماهنگ است. تای چی یک ورزش آسان ، کم هزینه ، بدون نیاز به تجهیزات، قابل انجام در هر زمان و مکان با کمترین فضا است و کمترین خطر بر فرد انجام دهنده دارد.

از خصوصیات ورزش تای چی با یک بار مشاهده می توان آن را یاد گرفت و مشخصه آن حرکات هماهنگ و آرام همراه با حرکات سخت و سریع است.

از آنجا که در ورزش تای چی ، تمام مفاصل به صورت کامل مورد استفاده قرار می گیرند و این ورزش شامل همه ی تکنیک های تن آرامی است می تواند در کاهش استرس و به تبع آن قند خون ، بسیار توانا باشد. لذا ورزش تای چی می تواند انتخاب خوبی برای افرد مبتلا به دیابت باشد.

چند نمونه از حرکات تای چی


منبع :

تاثیر هشت هفته ورزش تای چی بر قند خون ناشتا ، رفیعی و همکاران ،فصل نامه علمی- پژوهشی طب مکمل،شماره 2،تابستان 1396

 

 

نظرات