پیشگیری از دیابت با تغذیه مناسب

پیشگیری مهم‌تر از درمان است

 امید است با رعایت اصول بسیار ساده، از ابتلا به دیابت که متاسفانه باعث عوارض مختلف بر روی بدن و افزایش هزینه های زندگی و نداشتن نشاط درطول عمر می شود؛ جلوگیری کرد.

دیابت به عنوان یک بیماری شناخته نمی‌شود بلکه یک سری بیماری متابولیکی است که ناشی از اختلال در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو می‌باشد.

امروزه دیابت به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی، درمانی، اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود که می‌توان با تغییر اصلاح  سبک زندگی از مبتلا شدن به آن پیشگیری نمود.

تغییر سبک زندگی شامل داشتن تحرک و فعالیت بدنی و ورزش، تغذیه سالم و اثر بخشی استرس و اضطراب می‌باشد. پس بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و غذای سالم در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت موثر می‌باشد.

بسیاری از افراد هستند که با وجود داشتن سابقه فامیلی دیابت با رعایت اصول تغذیه سالم از مبتلا شدن به دیابت جلوگیری نموده‌اند. پس بنابراین داشتن رفتار تغذیه‌ای سالم نقش اساسی در پیشگیری از دیابت دارد.

 ازجمله رفتار‌های نامناسب تغذیه‌ای می‌توان به:

  • داشتن ریزه‌خواری
  • پر‌خوری عصبی
  • مصرف غذا‌های پر نمک و شور و چربی زیاد از جمله شیرینی و غذا‌های محلی که با شکر تهیه می‌شود
  • کمتر استفاده نمودن از گروه سبزی و سیفیجات
  • عدم مصرف از تمام گروه‌های غذایی شامل سبزی، میوه، لبنیات، گوشت، غلات و حبوبات، روغن
  • از یک گروه غذایی بیش از حد مصرف استفاده نمودن
  • یک گروه غذایی را به اندازه استفاده ننمودن

به هر حال یکی از علت‌های مهم و موثر که امروزه متاسفانه در بین کودکان، نوجوانان و جوانان تاثیر بسیار زیاد در ابتلا به دیابت دارد، اضافه وزن و چاقی می‌باشد که می‌توان با کنترل و کاهش وزن در حد ایده‌آل از آن جلوگیری نمود.

رسالت واحد تغذیه انجمن خیریه دیابت جنان بر این است که پیشگیری از دیابت با داشتن تغذیه سالم، کنترل وزن و تغییر سبک زندگی میسر است.

بنابراین بایستی از دوران کودکی و نوجوانی با کنترل وزن و استفاده از غذای سالم در خانواده ها از مبتلا شدن به دیابت جلوگیری کنیم.

با توجه به اینکه امسال شعار هفته جهانی دیابت پرستاری از دیابت می‌باشد بر‌آن شدیم که با آموزش صحیح از افزایش چاقی و به دنبال آن دیابت پیشگیری کنیم. در این راستا واحد تغذیه آمادگی لازم را جهت آموزش به خانواده ها در کنترل افزایش دیابت دارد.

 یکی دیگر از علت های ابتلا به دیابت مقاومت به انسولین با چاقی شکمی می باشد. که باید برای کاهش ریسک خطر ابتلا به دیابت  دور شکم در آقایان کمتر از 100 سانتی‌متر و در خانم‌ها کمتر از 90 سانتی متر باشد.

نظرات