چه کسانی درمعرض خطر ابتلا به دیابت هستند؟

تمام زنان و مردان بالاي 30 سال که حداقل یکی از مشخصات زیر را داشته باشند درمعرض خطر ابتلا به دیابت هستند:

  1. افرادي که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند(طبق نوموگرام BMI).
  2. افرادي که پدر، مادر، خواهر و یا برادر آنها سابقه ي ابتلا به دیابت دارند.
  3. افرادي که فشار خون ماکزیمم(یا حداکثر) مساوي یا بیشتر از mmHg 140 و فشار خون مینیمم(یا حداقل). مساوي یا بیشتر از mmHg90 ( 90/140≤)
  4. زنانی که سابقه ي دو بار یا بیشتر سقط خودبه خودي(بدون علت مشخص) و یا سابقه ي مرده زایی و یا سابقه ي به دنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از kg 4 دارند.
  5. زنانی که در یکی از بارداري هاي قبلی خود سابقه ي دیابت بارداري دارند.
  6. زنان باردار(در هر گروه سنی).

تذکر:

  • درصورتی که یک خانم باردار هر یک از علائم سابقه ي خانوادگی دیابت، مرده زایی، فشار خون بالا, دو بار سقط خود به خودي بدون دلیل، زایمان نوزاد با وزن بیش ازkg 4 و دیابت بارداري در بارداري هاي قبلی را داشته باشد، در اولین مراجعه بدون توجه به سن حاملگی درمعرض خطر محسوب می شود.
  • خانم بارداري که هیچ یک از این علائم را نداشته باشد، از ماه پنجم حاملگی(هفته هاي 28-24 بارداری) در معرض خطر است.

منبع:

دکتر علی اکبر سیاري: دستورالعمل ارائه خدمات وراهنماي آموزشی پیشگیري و کنترل بیماریهاي غیرواگیر در نظام مراقبت هاي اولیه بهداشتی بر اساس IraPEN پروتکل ویژه بهورز/مراقب سلامت،1394

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی