چگونه استرس خود را بهتر مدیریت کنیم؟

 

استرس چیست؟

هر فرد نیازمند است که در مقابل تغییرات دائمی پیرامون خود که به وقوع می پیوندد به تعدل برسد. در راه رسیدن به تعادل است که بدن استرس که نوعی فشار روانی ست را تجربه می کند. استرس دارای اثرات جسمی و روانی است که می تواند احساسات مثبت و منفی در ما پدید آورد. به عنوان یک تاثیر مثبت، استرس می تواند ما را وادار به فعالیت و تحرک کند اما تاثیرات منفی آن ممکن است باعث احساس بی اعتمادی، عصبانیت، بدگانی و افسردگی شود.

پس از هر رویداد مهم در زندگی مانند از دست دادن یک عزیز، فرزند دار شدن، ارتقای شغلی، شروع یک ارتباط جدید و ... نیاز به کسب تعادل خواهیم داشت و حین رسیدن به این تعادل استرس را تجربه می کنیم. متناسب با واکنش ما در دستیابی به ساختن زندگی، استرس می تواند باعث پیشرفت ما و یا مانع از آن شود.

چگونه می توانیم استرس را از  زندگی خود حذف کنیم؟

همانطور که می دانید استرس مثبت موجب پیشرفت و تحرک بیشتر در زندگی ما شده و جذابیت آن را در نظر ما می افزاید. همه ما برای پیشرفت به مقدار خاصی از استرس نیاز داریم (با وجود مقدار خاصی استرس مثبت است که نیاز به پیشرفت را احساس می کنیم). ضرب العجل ها، رقابت ها، رویارویی با مشکلات و حتی ناامیدی ها و غم ها به زندگی ما عمق و انژی بیشتری می دهند.هدف ما حذف استرس نیست، بلکه می خواهیم بیاموزیم چگونه آن را  اداره نماییم و چگونه از آن استفاده نماییم تا برای ما سودمند باشد.

استرس ناکافی و یا فقدان استرس نیز مضر است و می تواند احساس کسلی یا افسردگی به وجود آورد. از سوی دیگر، استرس زیاد هم ممکن است باعث شود احساس کنیم مشکلات بسیاری ما را احاطه کرده اند. بهترین راه حل برای برای رهایی از مشکلاتی که ممکن است استرس زیاد و یا فقدان استرس برای ما به وجود آورد این است که مطلوب ترین سطح استرس آن است که باعث تحریک و انگیزش ما برای پیشرفت شود اما احساس دلشوره و نگرانی را در ما ایجاد نکند.

مسائلی که ما را دچار استرس می کنند و مقدار استرسی که در حالت اضطراب قادر به تحمل آن هستیم با افزایش سن تغییر می یابد. مشخص شده است که اغلب بیماری ها با استرس های مضمن و فرو ننشسته افراد در ارتباطند. اگر دچار علائم استرس می باشید از حد مطلوب استرس فراتر رفته اید. در این حالت باید از استرس موجود در زندگی خود بکاهید و یا توانایی خود را برای اداره نمودن آن افزایش دهید.

چگونه می توانیم استرس خود را بهتر اداره کنیم؟

یکی از راه های مقابله با استرس ، تغییر دادن منبع استرس و یا نحوه ی واکنش به آنمی باشد. نکات زیر می توانند برای استرس مفید باشند:

  • از مسائلی که باعث به وجود آمدن استرس در شما می شوند و احساسات و واکنش هایی که به انها نشان می دهید کاملا آگاه باشید.

  • مسائلی که قدر به تغییر آن ها هستید بشناسید

  • شدت واکنش های خود را نسبت به استرس کاهش دهید. متعادل نمودن احساسات بیش از اندازه می تواند بسیار مفید واقع شود. برای جنبه های منفی و " چه می شد، اگر" ها وقت و انرژی صرف نمایید.

  • روش تعادل واکنش های جسمی خود را نسبت بهاسترس بیاموزید. چند نفس عمیق و آرام ، ضربان قلب و سرعت تنفس شما را به حالت عادی بر می گرداند.

  • جسم خود را با ورزش و تغذیه مناسب بسازید.

  • روح خود را با ارتباطات و دوستی های مشترک بسازید.

 

 

نظرات