چگونه دیابت نوع یک را کنترل کنیم؟

 

 دیابت نوع یک نوعی دیابت است که در آن بدن انسولین بسیار کمی تولید می کند و بنابراین ما باید تمام تلاش خود را کنیم تا به بهترین صورت عملکرد پانکراس را بهبود بخشیم. این کار خیلی هم راحت نیست و گاهی اوقات نمی توانیم آن را به خوبی کنترل کنیم.

همه چیز را آسان کنید – یک روتین به دست بیاورید

بسیاری از ما که درگیر کنترل دیابت هستیم می دانیم که بیشتر اوقات یک قدم در کنترل دیابت عقب هستیم بنابراین برای دستیابی به کنترل بهتر قند خون سعی کنید که یک روتین منظم را تا جایی که می توانید پیروی کنید.

بهترین نقطه برای شروع تزریق منظم و سر وقت روزانه، در حد ممکن است. بسیار مهم است که انسولین روزانه خود را هر روز در همان ساعت روز قبل تزریق کنید.

تست های منظم انجام دهید

هیچ کدام ما از تست قند خون خوشمان نمی آید اما می دانیم که یک کمک بزرگ برای کنترل قند خون است.

به طور مثال، شما ممکن است در زمان هایپوگلایسمی سوالاتی را از خود بپرسید مانند:

     آیا انسولین زیادی برای نهار تزریق کرده ام؟

    آیا بیش تر از همیشه ورزش کرده ام؟

    آیا قبل از ورزش هم قند خون پایینی داشتم؟

    آیا قبل از نهار هم سطح قند خون پایینی داشتم؟

 تست قند خون منظم به کاهش عوامل موثر کمک می کند و درک دلیل افزایش و یا کاهش قند خون را راحت تر می کند و فرصت یادگیری مطالب بیشتری را در مورد کاهش و افزایش قند خون به شما می دهد.

 تکه های غذا را وزن کنید و مقدار کربوهیدرات آن را محاسبه کنید.

 گاهی اندازه های غذا می توانند باعث اشتباه شوند. شما ممکن است یک وعده غذایی را در دو روز متفاوت داشته باشید اما نتیجه متفاوتی بعد از غذا به دست بیاورید. این واقعاً می تواند به صرف وقت اضافی برای وزن کردن یا اندازه گیری بخش هایی از مواد غذایی، به ویژه آن هایی که ارزش کربوهیدرات بالاتری دارند مانند سیب زمینی، برنج، ماکارونی و غلات، کمک کند.

 اندازه گیری به شما امکان می دهد تا در هنگام تصمیم گیری در مورد دوز و تجزیه و تحلیل نتایج قضاوت های دقیق تری داشته باشید.

 نتایج خود را مرور کنید

اگر می خواهید به خوبی مراحل کنترل خود را ثبت کنید، مرور کردن نتایج به شما کمک می کند تا زمان بیش تری را نسبت به زمان معمول صرف کنید تا کارهای روزانه ی خود مانند آنچه می خورید، زمان ورزش و مدت آن، آن چه می خورید، حتی چیزهایی که معمولاً به خاطر آن ها انسولین تزریق نمی کنید را ثبت کنید.

ممکن است کار سختی به نظر برسد اما واقعاً به شما کمک می کند تا بتوانید عوامل موثر را شناسایی کنید و اگر چند هفته به آن پایبند باشید، واقعاً شروع به پرداخت و تقویت اعتماد به نفس شما خواهد کرد.

 عوامل موثر بر سطح قند خون

 تعداد عوامل شگفت آوری وجود دارد که می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد و دانستن عوامل مختلف می تواند به شما کمک کند در مواقعی که به نظر افزایش یا کاهش قند خون شما طبیعی نیست.

 دوزهای انسولین را تنظیم کنید

 از آنجایی که شما براساس نتایج قند خون خود تصمیم می گیرید، ممکن است لازم باشد که مقادیر انسولین خود را تنظیم کنید.

 به  برنامه ی خود پایبند باشید!

 هنگامی که می خواهید سطح قند خون خود را تحت کنترل خود در آورید، بهتر است با امید و هدف شروع کنید اما بعد از 2 یا 3 هفته ممکن است به مانعی برخورد کنید که نمی توانید قند خون خود را کنترل کنید و سردرگم شوید.

 این کاملاً عادی است و اجازه ندهید این مسئله شما را کنار بگذارد. همیشه برای پیشرفت کمی مبارزه لازم است. همه چیز را در مسیر خود قرار دهید و اگر بتوانید در این زمان به نبرد بپردازید، می فهمید که همه چیز دوباره تحت کنترل در می آید و ممکن است متوجه شوید که حتی بیشتر از آنچه انتظار داشتید در زمان دشوار یادگرفته اید.

 منبع: The Global Diabetes Community

نظرات