کاهش اختلالات بدنی با استفاده از کیف یا کوله استاندارد

کاهش اختلالات بدنی با استفاده از کیف یا کوله استاندارد

سنجش سلامت دانش آموزان پایه های هدف، یکی از مهمترین اولویت های واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس است که هر سه سال یک بار از سوی تیم سلامت انجام می شود و مراقبت های انجام شده در سامانه یکپارچه سلامت «سیب» به صورت پرونده الکترونیک ثبت می شود تا مداخله های موردنیاز برای هرگونه اختلال و بیماری شناسایی شده انجام شده که در نهایت، پیگیری های لازم پس از ارجاع از سوی تیم سلامت انجام می شود.

غربالگری تغذیه و پایش رشد نوجوان از نظر قد و وزن، ارزیابی انواع بیماری ها، بررسی اختلالات اسکلتی و عضلانی بررسی روند بلوغ، سنجش بینایی و شنوایی، بررسی وضعیت واکسیناسیون، سلامت دهان و دندان و مراقبت سلامت اجتماعی، از جمله خدمات ارزیابی سلامت دانش آموزان است که پزشک، مراقب سلامت و بهروز ارایه می دهند.

ضرورت تناسب کوله پشتی با جثه کودک

افتادگی شانه ها و انحراف ستون فقرات از عوارض استفاده از کیف نامناسب در میان دانش آموزان به شمار می رود و باید شرایطی فراهم شود که دانش‌آموز، نیاز به حمل لوازم زیاد نداشته باشد.

وزن کیف مورد استفاده نباید بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن خود دانش‌آموز باشد و استفاده از کوله‌ پشتی‌ نسبت به دیگر انواع کیف‌ ها مناسبتر است. در این نوع کیف ‌ها، وزن به صورت متعادل به دو طرف بدن توزیع می ‌شود و از طرفی، کیف ‌هایی که باید با یک دست حمل شوند یا دارای چرخ هستند، بیشتر موجب صدمه اسکلتی می ‌شوند.

انتخاب کوله باید متناسب با اندازه جثه کودک باشد و همچنین، وسایل کیف را باید طوری چیده شود که کتاب ‌های سنگینتر نزدیک بدن باشند و از گذاشتن وسایل غیرضروری خودداری شود.

نبود استانداردهای مناسب کیف، کفش و نیمکت مدارس و از طرفی استفاده نامناسب از این وسایل و نشستن نادرست، موجب بروز برخی اختلالات بدنی در میان دانش آموزان می شود .

پوشیدن کفش نامناسب بیماری‌ های مختلفی مانند میخچه، حساسیت ‌های پوستی، درد ناحیه پاشنه و زانو را با خود به همراه می ‌آورد و در موارد شدید سبب فرو رفتن ناخن در گوشت پا، تاول و خستگی زودرس در دانش ‌آموز می‌ شود.

نشستن بیش از دو دانش آموز در یک نیمکت توصیه نمی ‌شود و باید اندازه و بلندی میز و نیمکت با سن و میزان قد دانش ‌آموز مطابقت داشته و به گونه‌ ای باشد که کف پا به راحتی با زمین تماس داشته باشد و در هنگام مطالعه، سر و گردن نباید بیشتر از ۲۰ درجه به طرف پایین خم شود.

 

«الهام کاووسی»، کارشناس سلامت جوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب.دانشگاه علوم پزشکی شیراز

نظرات