کلم بروکلی

نام بروکلی به هر دو نوع بروکلی سفید و بنفش اطلاق می شود .این نوع  کلم منبع بسیار مناسبی از مواد مغذی است و به دلیل خواص سلامت بخشی بسیاری که دارد بایدیک تا سه بار در هفته مصرف شود .بروکلی از بدن در برابر بیماریهای قلبی و بیماریهای تنفسی عفونی محافظت می کند .این سبزی باعث تحریک کبدو بهبود کلیه عملکردهای بدن از جمله :عملکرد سلولهای پوستی می شود .بروکلی منبع مناسبی از فولات است که برای ساخت هموگلوبین حیاتی است و به پیشگیری از کم خونی کمک می کند.

اسید فولیک واسید آمینه تریپتوفان موجود در بروکلی باعث تولید سروتونین می شوند که ناقل عصبی احساس خوب است .بنابراین ، بروکلی  برای افرادی که از افسردگی و بی خوابی رنج می برند مفید است .

 

محتوای تغذیه ای موجود در 100 گرم بروکلی :

انرژی :33کالری

پروتیئن  :4 گرم

کربوهیدرات :2 گرم

چربی :1گرم

فیبر:3 گرم

ویتامین c:87 میلیگرم

کاروتن :535میکروگرم

فولات :90 میکروگرم

پتاسیم :370میلی گرم

 

شیوه نگه داری و مصرف:

بروکلی را در یخچال نگه داری و طی یک تا دو روز آن را مصرف نمایید .گلهای کوچک آن را می توانید به صورت خام مصرف نمایید .بروکلی را می توان آب پز یا بخار پز کرد ، تفت داد و یا در ماکرووبو پخت . البته بروکلی نباید زیاد پخته شود .

 

خوراک بروکلی برای چهار نفر: 

1-یک قاشق چایخوری زیره سبز را در2قاشق غذا خوری روغن گیاهی تفت دهید .یک عدد پیاز را ریز خرد کنید و به آن اضافه کنید . پیاز را تفت دهید تا طلایی شود .

2-یک عدد فلفل چیلی قرمز و 3 حبه سیر را ریز خرد کنید و همراه با 1و 4/1پیمانه بروکلی به مواد اضا فه کنید .در ظرف را ببندید. حرارت را کم کنیدو مواد را به مدت 6تا 8دقیقه بپزید تا بروکلی ها نرم شوند .

 

3-آن را با  فلفل مزه دار کنید .

 

منبع : کتاب مرجع کامل ویتامین ها و مواد معدنی

نویسنده :سارا وان

مترجم :شیوا دهقانی

 

نظرات