کلیه و دیابت

"نفروپاتی دیابتی" یک عارضه جدی در مبتلایان به دیابت(نوع یک و دو) می باشد که ۲۵٪ از افراد در نهایت به آن مبتلا می شوند. در این اختلال توانایی کلیه ها جهت دفع آب و مواد زائد کاهش می یابد و عملکرد طبیعی کلیه ها با اشکال مواجه می شود.

 عوامل خطر ابتلا به نفروپاتی عبارتند از:

٭ قندخون بالا

٭ فشارخون کنترل نشده

٭ سیگاری بودن

٭ کلسترول بالا

٭ داشتن سابقه فامیلی دیابت و بیماری

  طی ماه ها و سالها این اختلالات به بافت کلیه آسیب زده و سبب کاهش قدرت فیلتراسیون(تصفیه سازی) آن می شوند. بیماری در صورت پیشرفت می تواند منجر به "نارسائی کلیه" شود. در آخرین مرحله بیماری، دیالیز و پیوند کلیه درمان نهایی خواهد بود. پیشگیری و درمان زودهنگام بیماری می تواند سیر بیماری را کند و از عوارض بعدی جلوگیری کند. لذا انجام مراجعات به صورت زیر توصیه می شود: 

 ٭ افراد مبتلا به "دیابت نوع یک" پنج سال پس از تشخیص بیماری قند و پس از آن به صورت مراجعات سالیانه

 ٭ افراد مبتلا به "دیابت نوع دو" در ابتدای تشخیص بیماری قند و پس از آن به صورت مراجعات سالیانه

 

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی