کنترل خشم

تماشاگر خشم تان  باشید اما در آن مشارکت نکنید و بنده افکار و احساسات خود نباشید .

ایفرت ، مک کی و فورسیت

وقتی خشم با اضطراب همراه شود اختیار ذهن را در دست می گیرد و نگرانی را افزایش می دهد . در این شرایط میزان خشم فرد روز به روز بیشتر می شود ،اضطراب به ترس مرضی تبدیل می شود ،احساسات بر فکر غلبه می کند ، وسواس شکل می گیرد و فرد نمی تواند خوب فکر کند و به راه حل مسایل بیندیشد .

تمرین

موارد زیر به شما کمک می کند در شرایط خشم برانگیز ، احساس آرامش کنید .

این واقعا مشکل است اما بحث مرگ و زندگی نیست .

من در زندگی وقت فکر کردن به چیزهای خوب را دارم .

من باید به خدا توکل داشته باشم .

من به خشم اجازه نمی دهم بر زندگی ام غلبه نماید و آن را خراب کند .

این جملات را در شرایط خشم بر انگیز به خاطر آورید .

خشم های وسواسی منجر به خشم های مزمن می شوند . اگر به افکار وسواسی مثل این فکر که دیگران می خواهند به شما آسیب برسانند فکر کنید ،خشم به مرور زمان بر زندگی تان غلبه می کند و در نتیجه دچار بیماری هایی مثل (دیابت ،فشار خون ،بیماری های قلبی عروقی و .......) می شوید .

هر چه بیشتر عصبانی شوید میزان خشم بیشتر می شود و به تدریج جزیی از زندگی تان می شود .

چه کسی اتوبوس زندگی شما را می راند؟ زندگی خود را مثل یک گردش طولانی مدت با اتوبوس تصور کنید که شما راننده اید و مسافرانش احساساتی نظیر خشم ، لبخند ،نگرانی ، ترس ، تنهایی  .... هستند . به یکی از آنها اجازه می دهید در صندلی سمت شاگرد کنارتان بنشیند . وقتی خشم تحریک می شود و از شما جلو می زند ، شما را از روی صندلی راننده پایین می آورد و می گوید من اتوبوس را می دزدم و به شما دستور می دهد در صندلی عقب بنشینید و خودش اتوبوس (زندگیتان ) را هدایت می کند . شما در حال حرکت در یک بزرگراه هستید . خشم خیلی سریع بدون توجه به دست اندازها حرکت می کند و از جاده لذت می برد اما شما لذت نمی برید . در ادامه راه ،خشم اتوبوس را نگه می دارد و سایر احساسات را پیاده می کند و کنترل زندگی را در دست می گیرد . وقتی در مسیر حرکت اعضای خانواده خود را بالای جاده ، منتظر اتوبوس می بینید خشم که راننده اتوبوس است بدون اعتنا به آنها راهش را ادامه  می دهد زیرا هیچ گونه حس همدردی ندارد .

منبع :

کتاب خشم درمانی در 30 دقیقه

دانستنی های ضروری برای درمان خشم در کوتاه ترین زمان ممکن

دکتر رونالد تی پاتر افرون و پاتریشیا اس پاتر افرون

دکتر محمد رضا کرامتی دانشیار دانشگاه تهران ،غفار کریمیان پور

چاپ سوم 1395

 

نظرات