کنترل خشم

تماشاگر خشم تان  باشید اما در آن مشارکت نکنید و بنده افکار و احساسات خود نباشید .

ایفرت ، مک کی و فورسیت

وقتی خشم با اضطراب همراه شود اختیار ذهن را در دست می گیرد و نگرانی را افزایش می دهد . در این شرایط میزان خشم فرد روز به روز بیشتر می شود ،اضطراب به ترس مرضی تبدیل می شود ،احساسات بر فکر غلبه می کند ، وسواس شکل می گیرد و فرد نمی تواند خوب فکر کند و به راه حل مسایل بیندیشد .

تمرین

موارد زیر به شما کمک می کند در شرایط خشم برانگیز ، احساس آرامش کنید .

این واقعا مشکل است اما بحث مرگ و زندگی نیست .

من در زندگی وقت فکر کردن به چیزهای خوب را دارم .

من باید به خدا توکل داشته باشم .

من به خشم اجازه نمی دهم بر زندگی ام غلبه نماید و آن را خراب کند .

این جملات را در شرایط خشم بر انگیز به خاطر آورید .

خشم های وسواسی منجر به خشم های مزمن می شوند . اگر به افکار وسواسی مثل این فکر که دیگران می خواهند به شما آسیب برسانند فکر کنید ،خشم به مرور زمان بر زندگی تان غلبه می کند و در نتیجه دچار بیماری هایی مثل (دیابت ،فشار خون ،بیماری های قلبی عروقی و .......) می شوید .

هر چه بیشتر عصبانی شوید میزان خشم بیشتر می شود و به تدریج جزیی از زندگی تان می شود .

چه کسی اتوبوس زندگی شما را می راند؟ زندگی خود را مثل یک گردش طولانی مدت با اتوبوس تصور کنید که شما راننده اید و مسافرانش احساساتی نظیر خشم ، لبخند ،نگرانی ، ترس ، تنهایی  .... هستند . به یکی از آنها اجازه می دهید در صندلی سمت شاگرد کنارتان بنشیند . وقتی خشم تحریک می شود و از شما جلو می زند ، شما را از روی صندلی راننده پایین می آورد و می گوید من اتوبوس را می دزدم و به شما دستور می دهد در صندلی عقب بنشینید و خودش اتوبوس (زندگیتان ) را هدایت می کند . شما در حال حرکت در یک بزرگراه هستید . خشم خیلی سریع بدون توجه به دست اندازها حرکت می کند و از جاده لذت می برد اما شما لذت نمی برید . در ادامه راه ،خشم اتوبوس را نگه می دارد و سایر احساسات را پیاده می کند و کنترل زندگی را در دست می گیرد . وقتی در مسیر حرکت اعضای خانواده خود را بالای جاده ، منتظر اتوبوس می بینید خشم که راننده اتوبوس است بدون اعتنا به آنها راهش را ادامه  می دهد زیرا هیچ گونه حس همدردی ندارد .

منبع :

کتاب خشم درمانی در 30 دقیقه

دانستنی های ضروری برای درمان خشم در کوتاه ترین زمان ممکن

دکتر رونالد تی پاتر افرون و پاتریشیا اس پاتر افرون

دکتر محمد رضا کرامتی دانشیار دانشگاه تهران ،غفار کریمیان پور

چاپ سوم 1395

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی