احساس شما درمورد دیابت چیست ؟

 

احساس شما در مورد دیابت چیست ؟

آیا معتقدید که مهار دیابت ، یک تلاش روزانه است که نیاز به قدرت ، انرژی و توجه شما و حمایت دوستان و اقوام دارد ؟اگر اینگونه است شما احتمالا به خوبی با دیابت سازگار شده اید یعنی متوجه شده اید که دیابت ، وضعیتی جدی است اما در مورد برنامه درمانی خود نیز خوشبین هستید . شما باید موظف به مراقبت از خود ، پیگیری رژیم و یادگیری هر چه بیشتر در مورد دیابت باشید . شما به تیم بهداشتی - درمانی خود اعتماد کرده و در تصمیم گیری برای برنامه مراقبت دیابت مشارکت می کنید . بنابراین رفتار شما مثبت است .

اگر فکر کنید شرایط جدی نیست یا اینکه پیگیری برنامه مراقبت شما محال است ، یا درمان شما نتیجه ندارد ، شما با دیابت سازگاری ندارید . ممکن است فکر کنید این پزشک شما است که مسئول سلامتی شما می باشد ، یا اینکه شما نمیتوانید نحوه ی زندگی خودرا تغییر دهید تا با رژیم های دیابت متناسب شود یا فرصت ویزیت های پزشکی را ندارید یا نمی توانید روی حمایت اقوام و دوستان حساب کنید . تمام این پاسخ ها ، نشانه ضعف سازگاری هستند.

اگر احساس می کنید به خوبی با دیابت سازگاری ندارید ، از خود چرایی آن را بپرسید.آیا فکر می کنید به اندازه ی کافی آموزش ندیده اید تا مسئول مراقبت از خود باشید؟ آیا می ترسید از عهده مهار عوارض دیابت برنیایید ؟

اولین گام شما ، جستجوی مراقبان بهداشتی است که بتوانید به آنها اعتماد کنید و مانند یک عضو تیم باشید . این کار باعث تشویق شما می شود که در یک برنامه مراقبت از خود سهیم باشید اگرچه تصمیم این کار هم به خودی خود با ارزش است . اگر تیم بهداشتی کارت عضویت برای شما صادر کردند حتما آن را همراه داشته باشید زیرا در موقعیت های اورژانسی ممکن است  قادر به صحبت کردن نباشید و این کارت به اطرافیان شما برای عملکرد بهتر کمک می کند .

راهنمای شما برای مراقبت بهتر دیابت

 به طور کلی یک فرد مبتلا به دیابت می تواند یک زندگی سالم ، طبیعی و طولانی داشته باشد که مراقبت از خود و یادگیری در مورد دیابت ، احتمال دستیابی به آن را فراهم می کند . پزشک شما و سایر اعضای تیم بهداشتی (شامل متخصص دیابت ، متخصص تغذیه ، پرستار و متخصصان سایر موارد مربوط به دیابت )شما را راهنمایی می کنند تا مراقب خود باشید و به بهتریت شکل ممکن زندگی کنید . مهم است بدانید مراقبان بهداشت شما چه چیزهایی را باید فراهم کنند تا به اهداف  درمانی دست یابید .

حقوق شما

تیم مراقبت بهداشتی لازم است موارد زیر را برای شما فراهم کنند :

  • ارائه آموزش های لازم در مورد دیابت
  • طرح ریزی یک برنامه درمانی و اهداف مراقبت از خود
  • بررسی منظم سطح قند خون (گلوکز خون )و شرایط جسمی شما
  • درمان  موارد خاص و موارد اورژانس
  • تداوم آموزش برای شما و خانواده
  • ارائه اطلاعات در مورد حمایت های اجتماعی و اقتصادی در دسترس

وظیفه شما نیز این است که توصیه های ذکر شده را وارد زندگی خود کنید و دیابت خود را به صورت روزانه کنترل نمایید.

منبع :فصلنامه درمان دیابت

مقاله : diabetes care تابستان 1392

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی