احساس شما درمورد دیابت چیست ؟

 

احساس شما در مورد دیابت چیست ؟

آیا معتقدید که مهار دیابت ، یک تلاش روزانه است که نیاز به قدرت ، انرژی و توجه شما و حمایت دوستان و اقوام دارد ؟اگر اینگونه است شما احتمالا به خوبی با دیابت سازگار شده اید یعنی متوجه شده اید که دیابت ، وضعیتی جدی است اما در مورد برنامه درمانی خود نیز خوشبین هستید . شما باید موظف به مراقبت از خود ، پیگیری رژیم و یادگیری هر چه بیشتر در مورد دیابت باشید . شما به تیم بهداشتی - درمانی خود اعتماد کرده و در تصمیم گیری برای برنامه مراقبت دیابت مشارکت می کنید . بنابراین رفتار شما مثبت است .

اگر فکر کنید شرایط جدی نیست یا اینکه پیگیری برنامه مراقبت شما محال است ، یا درمان شما نتیجه ندارد ، شما با دیابت سازگاری ندارید . ممکن است فکر کنید این پزشک شما است که مسئول سلامتی شما می باشد ، یا اینکه شما نمیتوانید نحوه ی زندگی خودرا تغییر دهید تا با رژیم های دیابت متناسب شود یا فرصت ویزیت های پزشکی را ندارید یا نمی توانید روی حمایت اقوام و دوستان حساب کنید . تمام این پاسخ ها ، نشانه ضعف سازگاری هستند.

اگر احساس می کنید به خوبی با دیابت سازگاری ندارید ، از خود چرایی آن را بپرسید.آیا فکر می کنید به اندازه ی کافی آموزش ندیده اید تا مسئول مراقبت از خود باشید؟ آیا می ترسید از عهده مهار عوارض دیابت برنیایید ؟

اولین گام شما ، جستجوی مراقبان بهداشتی است که بتوانید به آنها اعتماد کنید و مانند یک عضو تیم باشید . این کار باعث تشویق شما می شود که در یک برنامه مراقبت از خود سهیم باشید اگرچه تصمیم این کار هم به خودی خود با ارزش است . اگر تیم بهداشتی کارت عضویت برای شما صادر کردند حتما آن را همراه داشته باشید زیرا در موقعیت های اورژانسی ممکن است  قادر به صحبت کردن نباشید و این کارت به اطرافیان شما برای عملکرد بهتر کمک می کند .

راهنمای شما برای مراقبت بهتر دیابت

 به طور کلی یک فرد مبتلا به دیابت می تواند یک زندگی سالم ، طبیعی و طولانی داشته باشد که مراقبت از خود و یادگیری در مورد دیابت ، احتمال دستیابی به آن را فراهم می کند . پزشک شما و سایر اعضای تیم بهداشتی (شامل متخصص دیابت ، متخصص تغذیه ، پرستار و متخصصان سایر موارد مربوط به دیابت )شما را راهنمایی می کنند تا مراقب خود باشید و به بهتریت شکل ممکن زندگی کنید . مهم است بدانید مراقبان بهداشت شما چه چیزهایی را باید فراهم کنند تا به اهداف  درمانی دست یابید .

حقوق شما

تیم مراقبت بهداشتی لازم است موارد زیر را برای شما فراهم کنند :

  • ارائه آموزش های لازم در مورد دیابت
  • طرح ریزی یک برنامه درمانی و اهداف مراقبت از خود
  • بررسی منظم سطح قند خون (گلوکز خون )و شرایط جسمی شما
  • درمان  موارد خاص و موارد اورژانس
  • تداوم آموزش برای شما و خانواده
  • ارائه اطلاعات در مورد حمایت های اجتماعی و اقتصادی در دسترس

وظیفه شما نیز این است که توصیه های ذکر شده را وارد زندگی خود کنید و دیابت خود را به صورت روزانه کنترل نمایید.

منبع :فصلنامه درمان دیابت

مقاله : diabetes care تابستان 1392

نظرات