انواع ورزش در دیابت نوع 1

ورزشهاي منظم براي افراد ديابتي وابسته به انسولين بسيار سودمند است.پژوهشگران كانادايي طي 16 ـ 12 هفته ورزش دادن به بيماران ديابتي وابسته به انسولين ، بهبود مطلوبي در غلظت قندخون ناشتا و هموگلوبين گليكوزيله آنها مشاهده نمودند.

در افراد ديابتي وابسته به انسولين ، تغييرات غلظت قندخون در طول ورزش بستگي زيادي به سطح انسولين خون دارد. سطح انسولين خون نيز به ميزان انسولين تجويزشده و مقدار جذب انسولين در هر اندام وابسته است.

بهترين زمان پيشنهاد شده براي ورزش در ديابتي هاي وابسته به انسولين، بعد از ميان وعده‎هاي بعدازظهر و قبل از شام است.

نكاتي كه بيماران ديابتي بايد در هنگام ورزش كردن رعايت كنند :

  1. كنترل قندخون مي بايد قبل ،حين و بعد از ورزش انجام شود
  2. از وقوع افت قندخون در طول ورزش مي بايستي با اجراي توصيه‎هاي زير جلوگيري كرد :

-       شروع ورزش 2 ـ 1 ساعت بعد از صرف غذا

-      پرهيز از ورزشهاي سنگين در هنگامي كه انسولين تزريق شده بيشترين اثر خود را پيدا مي‎كند.

      -      حركت دادن قسمتهايي از بدن كه انسولين در آنها تزريق نگرديده است ( به منظور پيشگيري از جذب سريع انسولين )

      بعد از ورزشهاي طولاني قندخون كنترل گردد و كربوهيدرات ( مواد قندي ) اضافي مصرف شود. اين عمل از افت قندخون كه ممكن است به صورت تأخيري پديد آيد، جلوگيري مي‎كند

کودک دیابتی می تواند تقریباً هر نوع ورزشی را که دوست دارد در صورت عدم منع مصرف تمرین کند. پزشکان ممکن است کلاس هایی را برای کودکان مبتلا به دیابت توصیه کنند:

علاوه بر این خوب ، می توان از این قبیل تمرینات بدنی را نام برد: تفریح ​​در فضای باز خانوادگی ، کمپینگ با والدین ، ​​همکلاسی ها ، پیاده روی با تمام خانواده در پارک یا جنگل و همچنین چیدن قارچ و انواع توت ها در جنگل ، ماهیگیری در تابستان.

بیماران مبتلا به نوروپاتی با نقض حساسیت به دلیل خطر بالای آسیب دیدگی در تمریناتی با بار زیاد روی پا منع دارند. این بیماران برای شنا ، دوچرخه سواری به بهترین وجه مناسب هستند.

بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو باید برنامه ورزش را با چشم پزشک خود هماهنگ کنند.

با ترجیح دادن به یک ورزش خاص ، شما باید بهترین گزینه را انتخاب کنید که باعث ایجاد استرس غیرضروری یا هزینه بودجه اضافی نشود. بهتر است در ورزش های بازی مانند والیبال ، بسکتبال ، فوتبال ، تنیس ، بدمینتون و غیره شرکت کنید. اینها ورزشی است که مردم از انجام جوانی و بزرگسالی از انجام آن لذت می برند ، یعنی ورزش "برای زندگی". علاوه بر این ، آنها در دسترس اکثر مردم هستند. روابط "تیم" در ورزش بازی از اهمیت کمتری برخوردار نیست.

در گروه ورزش های ممنوعه برای کودکان مبتلا به دیابت ، همه ورزش های شدید قرار داشتند:

 سه نوع اصلی تمرین وجود دارد – تمرینات هوازی یا ایروبیک، قدرتی، و کششی. باید سعی کنید تعادل هر سه را حفظ کنید.

تمرینات ایروبیک

تمرینات هوازی شامل:

  • پیاده روی
  • پریدن/ دویدن
  • تنیس
  • بسکتبال
  • شنا
  • دوچرخه سواریباید سعی کنید در اکثر روزهای هفته ۳۰ دقیقه تمرین هوازی داشته باشید. در حقیقت، انجمن دیابت آمریکا ۱۵۰ دقیقه تمرین ملایم هوازی را در هفته پیشنهاد می کند، که یعنی ۵ روز هفته به مدت ۳۰ دقیقه. اگر فکر میکنید نمی توانید ۳۰ دقیقه وقت لازم را داشته باشید، می توانید تمرین را به سه بخش ده دقیقه ای تقسیم کنید.

هم چنین، برای اینکه بتوانید تمرینات را انجام دهید، می توانید در فعالیت های خود انعطاف پذیری ایجاد کنید. برای نهار پیاده روی کنید، یا بعد از شام برای یک بازی بسکتبال بیرون بروید.

افراد دچار بیماری های قلبی و تنفسی و کمردرد و ارتروز و دیسک شدید حتما در رابطه با نوع ورزش  هوازی و شدت فعالیت با پزشک یا کارشناس تربیت بدنی انجن مشورت کنند

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی عضلات کارآمد و قدرتمندی به شما می دهند و هم چنین باعث حفظ قدرت و سلامتی استخوان ها می شوند.

تمرینات با وزن بدن یکی از پرکاربرد ترین تکنیک در تمرینات قدرتی است، برای مثال شنا یا بارفیکس.

هنگامیکه تمرینات با وزنه را شروع می کنید، مطمئن باشید که نحوه استفاده از تمام تجهیزات را می دانید. از مربی باشگاه نحوه صحیح کار با وزنه را بپرسید، و یا برای پی بردن به بهترین تمرینات مناسب برای خودتان از یک مربی شخصی کمک بگیرید.

۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین با وزنه برای دو تا سه روز در هفته برای سود بردن از فواید تمرینات قدرتی کافی است.

اگر نمی توانید در باشگاه ورزش کنید، گزینه هایی وجود دارند که می توانید در خانه به عنوان وزنه از آنها استفاده کنید. کنسروها یا حتی کیسه ۲٫۵ کیلوی آرد می تواند خوب باشند

.  ورزش های قدرتی به افراد دارای فشار چشم بالا و اسیب چشمی ناشی از دیابت هستند توصیه نمی گردد

تمرینات کششی

تمرینات کششی حرکت مفاصل و عضلات را ارتقا می دهند. تمرینات کششی قبل یا بعد از تمرین (مخصوصا بعد از تمرین) سوزش عضلات را کاهش می دهند و واقعا عضلات را ارام می کنند.

به برنامه ورزشی خود وفادار باشید

نسبت به ورزش متعهد باشد و آن را اولویت قرار دهید. سلامت طولانی مدتتان به این بستگی دارد، بنابراین هر چقدر هم زمانتان کم باشد و انگیزه کافی نداشته باشید، سعی کنید به فعالیت خود ادامه دهید.

یکی از راههایی که می توانید مطمئن شوید یک برنامه ورزشی را پیگیری می کنید ترکیب کردن آن است- و انجام کارهایی که واقعا دوست دارید. اگر ورزشی وجود دارد که واقعا دوست دارید، سعی کنید به لیگ آن بپیوندید. اگر دویدن را دوست دارید، در مسابقاتی شرکت کنید که برایتان چالش و هدف ایجاد می کنند. با دوستان تمرین کنید؛ اینکه فرد دیگری در کنارتان است ورزش کردن را راحتتر می کند.

اگر دیابت نوع یک دارید، تمرین و فعالیت های فیزیکی بخش ضروری زندگی هستند – هم چنین نظارت بر تغذیه و مصرف انسولین. ورزش می تواند مانع از عوارض بلند مدت دیابت شود.

www.ftiami.ir

 

نظرات