اهمیت اندازه گیری شخصی قند خون

آیا تا کنون در جاده ای با چشمان بسته رانندگی کرده اید؟

در این مواقع چه خطراتی شما را تهدید می کند؟

مهمترین خطر این است که قادر به دیدن پیچ و خمهای جاده نیستید و تنها باید به حدس خود اعتماد کنید. بنابراین احتمال تصادف نیز بیشتر است.

در دیابت هم کم و بیش همین شرایط حکمفرماست. شما نمی توانید برای تشخیص میزان قند خون به احساساتان تکیه کنید چون احساس بیشترمواقع دچار اشباه می شود. بدن بعد از مدتی به قند خون بالا و پایین عادت می کند؛ مثلاً ممکن است با وجود قند خون 300 هیچگونه علائمی در بدن وجود نداشته باشد. بنابراین شما نیاز به معیاری کاملاًّ  دقیق دارید تا بتوانید الگو یا نوسانات قندتان را در طول شبانه روز نشان دهد. همانطور که با دیدن پیچ جاده از سرعت خود کم می کنید، با اندازه گیری مرتب قند خون نیز متوجه قندهای بالا یا پایین می شوید و سعی می کنید مثلاً با ورزش کردن یا اصلاح رژیم غذایی آنها را اصلاح کنید.

فرض کنید که یک دستگاه اندازه گیری قند خون تهیه کرده و روش کار با آن را فرا گرفته اید. یک عدد روی آن نمایان می شود. اکنون سوال مهم این است که حالا چه باید کرد؟

مقدار قند خون اندازه گیری شده به شما می گوید  آیا در آن ساعت از روز دیابتتان کنترل شده است یا نه.

آیا می دانید که چه  چیزهایی در کنترل دیابت شما موثر است؟

مهمترین عوامل عبارتند از: غذایی که می خورید؛ فعالیتهای بدنی که انجام می دهید و دارویی که مصرف می کنید؛ ولی موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث تغییر سطح قند خون شما می شوند مثل فشارهای عاطفی، بیماری، عفونت، و...؛ بنابراین کنترل قند خون نیازمند هماهنگی بین تمام این عوامل  است. عمل شما در تنظیم قند خون درست مانند شعبده بازی است که چهار پنج توپ را همزمان در هوا دست به دست میکند بدون اینکه توپی به زمین بیفتد.

گاهی دیابت از کنترل خارج می شود. این مسئله اجتناب ناپذیر است. در این مواقع اندازه گیری قند خون با دستگاه می تواند نقش مهمی در تصمیم گیری صحیح برای کنترل مجدد قند خون داشته باشد. مثل اینکه بر اساس اعلام درجه حرارت هوا تصمیم بگیریم که آیا هنگام بیرون رفتن از منزل نیاز به پوشیدن لباس گرم یا استفاده ازچتر دارید یا خیر؛ مثلاًّ اگر شما با اندازه گیری های مرتب متوجه شوید که قندهای بعد از صبحانه بالاست، به نوع تغذیه در صبحانه  خود توجه خواهید کرد و تصمیم می گیرید که با کم کردن نان مصرفی یا افزایش سبزیجات مثل گوجه و خیار همراه با آن، قندهای بعد از صبحانه خود را کنترل کنید.

روش های آگاهی از کنترل مناسب قند خون

برای فهمیدن اینکه قند خون کنترل شده یا نه چند راه وجود دارد:

  1. اندازه گیری قند ادرار

  2. آزمایش هموگلوبین A1C (ای- وان – سی )

  3. اندازه گیری شخصی قند خون

اندازه گیری قند ادرار

مشکل اندازه گیری قند ادرار به عنوان معیاری برای کنترل قند خون وجود آستانه کلیوی است. آستانه کلیوی مثل یک سد در برابر ورود قند خون به ادرار عمل می کند.آستانه کلیوی تا زمانی که قند خون کمتر از 180 باشد اجازه نمی دهد که قند در ادرار ظاهر شود. مثلاً اگر قند خون شما قبل از صبحانه 162 باشد (که قند بالایی است)

 

نظرات