باور های اشتباه درباره تمرینات ورزشی

   توصیه های ورزشی گاهی آنقدر متنوع است ، که گاه تشخیص حقیقی بودن آنها بسیار دشوار است .نظرات درباره موثر بودن یا نبودن این توصیه ها نیز متفاوت است .بر خی افراد تنها چیزهایی که شنیده اند را تکرار می کنند و خود از درستی یا نادرستی  آنها  اطمینان ندارند.برای مثال

باور اشتباه اول :  قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید.

معمولا بهتر است قبلا از ورزش بدن را متناسب با ورزش مورد نظر گرم کنیم نه اینکه الزاما ورزش کششی انجام دهیم. ولی انجام ورزش های کششی بعد از ورزش برای بهبود گردش خون بسیار سودمند است.

باور اشتباه دوم :  روزانه باید دست کم یک ساعت ورزش کنید.

نیازی نیست که این زمان طولانی از روز را به ورزش بپردازید ، زیرا وقتی نتیجه مطلوب را نمی گیرید دلسرد می شوید. انجام ورزش به مدت نیم ساعت و آن هم پنج روز در هفته به همراه رژیم غذایی مناسب شما را به هدف سلامتی و کاهش وزن و بعضا در افرادی که انتظار افزایش حجم عضله دارند می رساند.

 باور اشتباه سوم : شاخحص توده بدن یا همان (BMI) بهترین ابزار اندازه گیری تناسب اندام است .

این مورد نیز اشتباه است چون شما باید بر اساس قد و وزن این شاخص را بررسی کنید .چون حجم عضله و چربی با هم متفاوت هستند و میزان عضله سنگین  از چربی است ممکن است فرد عضلانی و سالم توده سنگین تری نسبت به فرد چاق و پرچربی داشته باشد و فرد چاق در شاخص توده بدنی عدد نرمال را کسب کند .

باور اشتباه چهارم : تا وقتی که ورزش می کنید نگران رژیم غذایی خود نباشید.

برخی تصور می کنند چون ورزش می کنند پس نیازی به رژیم ندارند . در صورتی که رژیم غذایی در کنار ورزش بسیار سودمند تر خواهد بود و حتما هر دو باید رعایت شود .

باور اشتباه پنجم : در خانه نمی توان خوب ورزش کرد

برای کاهش یا افزایش وزن حتما باید به باشگاه رفت .. این توصیه اصلا درست نیست و در خانه هم می توان با نظر یک متخصص به خوبی و راحتی ورزش کرد و به هدف مطلوب رسید. و نیازی نیست که حتما به باشگاه برویم.

باور اشتباه ششم : افراد دیابتی نمی توانند ورزش کنند

این باور غلط باعث تشدید بیشتر علائم و عوارض دیابت می شود.. اتفاقا انجام ورزش متناسب با سن و شرایط بدنی هر فرد باعث شادابی و بهبود سلامتی افراد می شود .و وجود هر نوع بیماری با انجام ورزش هیچ منافتی ندارد .فقط باید قبل از شروع ورزش با پزشک در مورد میزان ورزش و نوع آن مشورت شود.

پس قبل از انجام هر ورزشی با متخصص ورزشی  و متخصص تغذیه  و در صورت نیاز پزشک مشورت کرده و به راحتی و آسودگی ورزش را شروع کنید. وزشکار باشید .

منبع:

چگونه شکم خود را کو چک کنید /؟ مترجم  حمیده نوروزی     انتشارات شهیدی پور . تهران  

نظرات