تأثیر روش های تربیتی والدین بر کنترل قند خون کودکان و نوجوانان دیابتی

چهار روش دیابتی وجود دارد که والدین در رفتار با کودکان و نوجوانان دیابتی خود به کار می گیرند ،روش هایی که ممکن است در کنترل قند خون ان ها بسیار موثر باشد .

این چهار روش عبارتند از :

1:طرد کننده و بی تفاوت

2:سهل گیرانه

3:کمال گرا و کنترل کننده

4:مقتدرانه

در اینجا به توضیح روش تربیتی طرد کننده و بی تفاوت و پی امدهای ان می پردازیم .

روش تربیتی طرد کننده و بی تفاوت

این والدین نسبت به فرزندان خود بی تفاوت ،طرد کننده و بی احساس هستند . ان ها به هیچ وجه نسبت به تربیت و وضعیت روانی و رفتاری فرزندان خود احساس مسولیت و تعهدنمی کنند و از جمله هیچ کنترلی بر رفتار و چگونگی کنترل قند خون فرزند دیابتی شان ندارند .

معمولا سایر اعضای چنین خانواده هایی نیز نسبت به یکدیگر بی تفاوت و سرد هستند و درباهره این که فرد دیابتی در خاه و در کنار ان ها زندگی می کند ،هیچ اگاهی و دل مشغولی ندارند و کاملا درگیر مسایل و کارهای خود هستند .

وضعیت این خانواده ها به گونه ای است که حتی به سختی با هم گفتگو می کنند ،با احوالپرسی از یکدیگر و گاهی حتی با سلام و خداحافظی نیز بیگانه اند .

در واقع می توان گفت افراد چنین خانواده هایی فقط در کنار یکدیگر به شکل هم خانه  زندگی می کنند بدون اینکه از حال هم با خبر باشند و نسبت به یکدیگر حساسیت عاطفی نشان دهند . اگر از والدین این خانواده  بپرسید :میزان قند خون فرزندت چه قدر است ؟

و یا دیابت فرزندت به خوبی کنترل می شود یا خیر ؟در پاسخ اظهار بی اطلاعی می کنند و می گویند :نمی دانیم ،ما خیلی وقت است که با او در این مورد صحبتی نکرده ایم .

 فرزندان چنین خانواده هایی ،اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند ،پرخاشگر و نامتعادل هستند و چون والدین بی توجه شان ،کمترین محبت و تایید را به ایشان ارزانی کرده اند ،در رعایت کنترل روزانه قند خونشان بسیار سهل انگارند .

فرزندان چنین خانواده هایی ،کاملا خود را زیر پا گذاشته و فراموش می کنند و با لجبازی و عدم رعایت  اصول کنترل قند خون خود ،در واقع می خواهند به این شکل ،انتقام بی توجهی والدین شان را از ایشان بگیرند و متاسفانه معمولا در اینده نیز دچار عوارض ناشی از افزایش قند خون می شوند .

در صورت شناسایی چنین سبک فرزند پروری  باید شیوه خودرا با مطالعه کتب روانشناسی در زمینه ی سبک فرزند پروری درست تغییر داد و خصوصا والدین کودکان دیابتی که در تاثیر قند خون انهانقش بسیار موثری دارد .

منبع :مجله ی پیام دیابت شماره 80/تابستان و پاییز 1397

نویسندگان :زهره قادری روانشناس کودک و نوجوان انجمن دیابت ایران ،مینا برادران ساداتی روانشناس کودک و نوجوان انجمن دیابت ایران

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی