سازگاری روانی اجتماعی بیماران دیابتی نوع2

 

دیابت از جمله بیماری های مزمن می باشد که می تواند سازگاری جسمی ، روانی و اجتماعی بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد . برای فرد دیابتی ممکن است به دلیل محدودیت در رژیم غذایی و فعالیت ، نیاز برای مراقبت دقیق و مداوم از خود، مشکلات روانشناختی و اجتماعی بوجود آید. همچنین ابتلا به این بیماری سبب ایجاد تنش در افراد گردیده و بر هویت فرد ، ابعاد روانی اجتماعی ، تعادل عاطفی ، رضایت از خود،احساس شایستگی و کارآمدی ، تعامل های اجتماعی و روابط بین فردی تاثیر دارد که نیازمند سازگاری با آنهاست.

دستیابی به سلامتی در بیماری مزمن به وسیله برقراری سازگاری در ابعاد مختلف وجود بیمار (بعد جسمی و روانی) امکان پذیر است. سازگاری ، به خصوصیات فردی که هر شخص برای مدیریت روانی-اجتماعی برای بهبود در زندگی خود به کار می گیرد اطلاق می گردد.

فرآیند سازگاری با یک بیماری مزمن فرآیندی پویاست که دائما تحت تاثیر محرک های فردی و محیطی قرار می گیرد. در این فرآیند فرد مبتلا بایستی با چالش های فردی و محیطی مقابله نماید تا به سطح قابل قبولی از سلامت و کارکرد جسمی ، روانی و اجتماعی رسیده و در نتیجه به سازگاری موفق دست یابد.

سازگاری موفق با مشکلات ناشی از دیابت ، موجب ارتقای خودمدیریتی دیابت می شود و در نهایت کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشد. سازگاری در فرآیند درمان بیماری مزمن یک عامل مهم در جهت جلب مشارکت بیمار در درمان و کمک به فرآیند تصمیم گیری های درمانی مراقبتی می باشد.

با توجه به شیوع روزافزون دیابت و نقش مدیریت و سازگاری در کنترل این بیماری ، تعیین عوامل روانشناختی و اجتماعی وابسته به بیماری که در مدیریت دیابت و عوارض آن موثرند، نقش مهمی در درمان روانشناختی و طبی بیماران خواهد داشت.

 

منبع:

سید علیرضا سعادت جو و همکاران: بررسی سازگاری روانی اجتماعی بیماران دیابتی نوع دو مراجعه کننده به مرکز دیابت شهرستان بیرجند در سال1392،مراقبت های نوین:فصلنامه علمی پژوهشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند،: (4)10;1392 249-256

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی