سبک فرزند پروری سهل گیرانه (قسمت اول)

در سبک فرزند پروری سهل گیرانه اگر فرزند بهانه گیری کند والدین بلافاصله تسلیم خواسته اش می شوند و اگر مشکلی پیش بیاید ،پدر و مادر در رابطه با ان مشکل با فرزند خود حرفی نمی زنند و دلیل ان را نمی گویند . به همین دلیل فرزندان چنین پدر و مادری از استقلال کمی در زندگی برخوردارند و در هنگام رو به رو شدن با مشکلات و سختی های زندگی از مشکلات روی گردانی می کنند و یا پرخاشگری می کنند .

در ادامه خصوصیات فرزندان خانواده های سهل گیر را را بیان می کنیم و در نهایت راه کارهایی را برای بهبود سبک فرزند پروری به شما می اموزیم .

1.هوش هیجانی پایین:

هوش هیجانی به توانایی اشاره می کند که به ما کمک می کند تا احساسات و هیجانات خودمان را بفهمیم و کنترل کنیم . هوش هیجانی در درک احساسات و هیجانات دیگران هم به ما کمک می کند . هوش هیجانی باعث می شود تا فرزندان بتوانند با دیگران همدلی کنند ،به خودشان انگیزه بدهند در شرایط سخت تلاش کنند ،رفتارهای تکانشی و ناکهانی خودشان را کنترل کنند و بتوانند هنگامی که  لازم است خواسته های خودشان را به تاخیر بیاندازند . هوش هیجانی یکی از معیارهای مهم موفقیت در زندگی ،کار و تحصیل است و توجه به ان اهمیت زیادی دارد . و راه های تقویت ان کلاس های اموزشی ،مطالعه والدین و سبک فرزند پروری درست ان ها می باشد.

 

2.مهارت های اجتماعی ضعیف :

یکی دیگر از مشکلاتی که  فرزندان خانواده های سهل گیر دارد (که البته باز هم به هوش هیجانی و بلوغ عاطفی مربوط می شود )اینکه ان ها روابط اجتماعی ضعیفی  دارند . دلیل این مشکل این است که این افراد همیشه خواسته های خودشان را مقدم بر دیگران می دانند و در همدلی کردن و تشخیص احساسات دیگران ناتوانند . همچنین اگر شرایط وروابط بر خلاف خواست ان ها پیش برود نمی توانند احساساست و هیجانات خود را کنترل کنترل کنند این فرزندان باید مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنند .

3.پرخاشگری :

کودکان تربیت شده در سبک زندگی سهل گیرانه به دلیل اینکه کنترل هیجانی ندارند و در کودکی قانونمند نشده اند ،نحوه ی برخورد با مشکلات و شرایط سخت و ناکام کننده را به خوبی نیاموخته اند . این افراد همچنین بهد دلیل اینکه نمی توانند زمان های برطرف کردن خواسته هایشان را به تعویق بیاندازند ،در شرایط سخت از خودشان پرخاشگری و خشم نشان می دهند و با این کارشان باعث رنجش و ناراحتی دیگران می شوند . همچنین ممکن است دانش اموزان خانواده های اسان گیر به دلیل قانون مند نشدن در محیط خانواده ،در شرایط  اجتماعی و مدرسه نیز از قانون سرکشی کنند و قوانین را رعایت نکنند که در این حالت مشکلات اجتماعی ناشی از عدم رعایت قانون نیز گریبان گیرشان می شود .

4. اعتماد به نفس پایین:

همان طور که گفتیم این افراد روش درست برخورد با مشکلات را نمی دانند . پس زمانی که اشتباهی از ان ها سرمی زند و یا شکست می خورند فدچار سرخوردگی می شوند و اعتماد به نفسشان پایین می اید . چنین نوجوانانی زود تسلیم می شوند ،اشتباهاتشان را توجیه می کنند و یا تقصیر را به گردن دیگران می اندازند و به تایید شدن نیاز دارند . پیشنهاد می کنیم برای افزایش اعتماد به نفس فرزندتان اکاهی خود را در جهت مطالعه کتب مربوط به اعتماد به نفس کودکان مطالعه  نمایید .

 

منبع :مجله ی پیام دیابت /شماره 80/تابستان و پاییز 1397

نویسندگان :زهره قادری روانشناس کودک نوجوان انجمن دیات ایران ،مینا برادران ساداتی روانشناس کودک و نوجوان انجمن دیابت ایران

 

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی