مزاياي استفاده از سيستم i-Port در بيماران تحت درمان با انسولين

    بيماران تحت درمان با انسولين تمايل کمي به تزريق انسولين  نشان می دهند که باعث کنترل ضعيف قند خون مي‌شود.با وجود موانع متعدد در استفاده از انسولين از جمله درد احتمالي، اجتناب بيماران به دليل اضطراب يا ترس ناشي از تزريق، نگراني در مورد نياز احتمالي به افزايش تعداد دفعات تزريق و تأثير منفي قابل توجه بر کيفيت زندگي، تزريق زيرپوستي به عنوان رايج‌ترين روش تحويل انسولين مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تمام اين موارد مي‌توانند موانعي براي تمايل درمان بيماران باشند که  در نهايت منجر به کنترل ضعيف قند خون شوند.

اين مشکلات محققين را به يافتن روش‌هاي جايگزين و مناسب براي بهبود پذيرش و تمايل بيماران به درمان انسولين و تسهيل تزريقات انسولين در ضمن حفظ کيفيت دريافت دقيق ترغيب مي‌کند.

 يکي از اين روش‌هاي تزريق پيشرفته، پورت تزريق( i-Port) است که راهي آسان و در عين حال قابل اعتماد براي تزريق انسولين فراهم مي‌کند . پورت تزریق انسولین آی پورت یک وسیله کوچک است که توسط یک کانولای باریک و منعطف و چسب، به بدن می‌چسبد. پس از آن، این امکان را به بیمار می­دهد که برای ۷۵ تزریق (حداکثر ۳ روز) از آن استفاده کند.. به کمک آی پورت، در هر بار نوبت تزریق، انسولین را با سرنگ یا قلم به این پورت وارد می‌کنید. سپس، انسولین وارد لایه زیرین پوست خواهد شد.

براي بيماراني که از يک رژيم انسولين متعدد روزانه استفاده مي‌کنند، استفاده از سيستم i-Port مي‌تواند دفعات سوراخ کردن پوست را از 150 بار به 10 بار در ماه کاهش دهد. علاوه براين، بيماران براي انجام فعاليت‌هاي روزانه نياز به جداکردن i-Port  ندارند.

در مطالعه آينده نگری که در مرکز ديابت و غدد درون ريز در بيمارستان نظامي شاهزاده منصور (طائف عربستان سعودي)  بر روی 55 بیماردیابتی نوع ۱ و ۲  تحت درمان با انسولین که از ژوئن ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۶ به صورت منظم به  مرکز انجام شده بود، به این نتیجه رسیدند که استفاده منظم از i-Port باعث بهبود سازگاري با انسولين و خود درماني شد و درنتيجه کاهش تعداد دفعات بستري شدن مربوط به ديابت و افت قند خون و همچنين کاهش 73/0 درصدي در A1C را در پي داشت. مطالعه حاضر نشان مي‌دهد که بيماران جوان مبتلا به ديابت کوتاه مدت‌تر که انسولين آن‌ها توسط يکي از والدين تزريق مي‌شود، تمايل بيشتري به استفاده از سيستم i-Port داشتند.

منبع :

  1. Amal M. Khan, Khaled A. Alswat (2018) Benefits of Using the i-Port System on Insulin-Treated Patients, Diabetes Spectrum 2018 Aug; ds180015

نظرات