می توان شاد بود حتی در سختی ها :پنج اصل مهم برای داشتن زندگی متعادل

کتاب  " می توان شاد بود حتی در سختی ها :پنج اصل مهم برای داشتن زندگی متعادل " بسیار خواندنی است که به نحو عملی به ما نشان می دهد چگونه موانعی را که بر سر راه تجربه حس طبیعی شادی هستند از میان برداریم . این کتاب به ما آموزش می دهد که می توان شاد بود حتی در سختی ها ،این کتاب برای افرادی جالب است که گرفتار افکار قدیمی هستند . این کتاب بسیار ساده و به مناسب ترین شکل با ما سخن می گوید تا به ما بیاموزد به جای دیدگاهی اشتباه ،دیدگاهی منطقی و مؤثر نسبت به زندگی داشته باشیم .

گزیده ای از کتاب :

اگر شرایط روحی را درک نکنیم ، چیزهایی را که همسر ما یا هر فرد دیگری می گوید به دل می گیریم . وقتی با این اصل آشنا باشیم ،متوجه می شویم این مسئله ریشه اصلی مشکلات است . وانگهی هرچه وقت بیشتری را با کسی بگذرانیم ،احتمال اینکه او را در شرایط روحی بد درک کنیم بیشتر است . این را هم در نظر داشته باشید که در شرایط روحی بد همه چیزهایی به ما می گویند که آرزو کنیم ای کاش نمی گفتند .

از طرفی دلیل بیشتر مشکلات جدی در روابط افراد چیزی نیست جز اینکه دو طرف ماجرا عادت دارند شرایط روحی بد یکدیگر را بیش از حد جدی بگیرند . وقتی یاد بگیریم به شرایط روحی طرف مقابل توجه کنیم و احترام بگذاریم و مهم تر از همه او را در شرایط روحی بد به حال خود رها کنیم ، دیدگاه و رفتار او را در این شرایط که مدت های مدید برای ما مشکل ساز بوده است ، به راحتی می پذیریم .

بیشتر مواقع صرف تنها گذاشتن دیگران در شرایط روحی بد به آن ها کمک زیادی می کند تا از آن شرایط خارج شوند و دوباره منطق و حس مثبت خود را به دست آورند .تنها چیزی که آن ها نیاز ندارند و نمی خواهند این است که کسی از آن ها سوال بپرسد یا با آن ها بحث کند . این کار خلق و خوی بد آن ها را تشدید خواهد کرد و به آن ها دامن خواهد زد . بیشتر افراد فضایی را که در شرایط روحی بد نیاز دارند به یکدیگر نمی دهند بلکه به گونه ای واکنش نشان می دهند که گویا چیزی که طرف مقابل می گوید وحی منزل است ، اما این طور نیست . وقتی آن فرد از شرایط روحی بد خارج شود ،موضعش تغییر می کند و مراوده با او ساده تر خواهد شد .

 این کتاب در کتابخانه انجمن خیریه دیابت جنان موجود می باشد .

 

نام کتاب : می توان شاد بود حتی در سختی ها :پنج اصل مهم برای داشتن زندگی متعادل

نویسنده : ریچارد کارلسون

مترجم : پروین اقایی

نوبت چاپ: اول سال 1395،

 ناشر : نسل نواندیش

نظرات