نوازش در روابط زناشویی

در زندگی زناشویی افراد دیابتی نوازش های روحی  وجود دارد که رعایت آنها  می تواند به کنترل استرس روزمره و در نتیجه کنترل قند خون کمک کند . به توصیه هایی در رابطه با این نوازش ها می پردازیم .

وقتی زن و مرد اهل گفتگو باشند ، آمادگی دارند دقایقی از روز یا ساعاتی از هفته درباره ی محتوای داستان فیلمی که دیده اند بحث کنند و آن را به نقد بکشند .

 • اگر زن یا مرد به باورهای عقلانی همسر خود احترام بگذارند ، او را نوازش داده اند .
 • وقتی زن یا مرد درباره کتابی جدید با هم بحث می کنند ، یکدیگر را می نوازند .
 • وقتی زنی همسرش را به شرکت در سمینارهای آموزشی ترغیب کند و برای او جا رزرو کند ، اورا نوازش داده است . همچنین وقتی مردی کتاب های مورد علاقه همسرش را برای او می خرد .
 • وقتی زنی برای همسرش DVD آموزشی می خرد یا به او هدیه می دهد .
 • وقتی زن یا مرد به مفاهیم عقلانی علاقه دارند ، همسر خودرا به شرکت در کنفرانس خارجی ترغیب می کنند و در این قبیل سفرها او را همراهی می کند، همه و همه نوازش های عقلانی هستند که مرد یا زن به هم می دهند .
 • در طراحی نقشه ها و برنامه هایتان سعی کنید از بالغ یکدیگر بهره ببرید .وقتی بالغ هر دو نفر با هم درگیر می شوند ، عقلانیت در زندگیتان نمود پیدا می کند . زن و مرد بالغ می توانند تأیید و نوازش های مثبت به یکدیگر بدهند و سرنوشت و آینده ی خود را بسازند .
 • خیلی از اتفاقات مهم زندگی را با هم در جریان بگذارید . مخفی کاری والدانه را از دایره ی رابطه تان حذف کنید . قبل از اینکه دیگران متوجه موضوعی شوند ، آن را به همسرتان بگویید ، چون نوعی نوازش عقلانی است .
 • زمانی که کتاب ، فیلم یا مجله ای می خوانید ، درباره ی آنها گفتگو کنید . این گفتگو نوعی نوازش عقلانی و بالغانه است.
 • وقتی همسرتان در مورد موضوعی عقلانی ، مفهومی و استدلالی حرف می زند ، بالغانه به او گوش بدهید . حرفش را جدی بگیرید و اجازه ندهید والد طعنه زن و مسخره گرتان آنجا حضور یابد . با گوش دادن حس نوازش ،همدلی و درک را به او بازخورد می دهید .
 • از همسرتان بپرسید به چه مجلات ، کتاب یا فیلم هایی علاقه دارد و اشتراک آن ها را برایش بگیرید . سعی کنید در برابر عقاید فلسفی و عرفانی او برخورد نوازشی نشان دهید . با این رفتار ، نوازشی قوی به نامزد و همسرتان ارسال و القا می کنید .
 • به ارزش ها ، باورها و عقاید یکدیگر با ادبیاتی باز احترام بگذارید . این شکل برخورد شما حس نوازشی عمیق را در فرد مقابل ایجاد خواهد کرد .
 • بدون شک همسرتان درباره ی موضوعاتی با شما مخالف است . به استدلال های کودک خشمگین و بالغ او در مورد مخالفت هایش خوب گوش فرا دهید . با خوب شنیدن ، نوازشی عمیق به او هدیه می دهید . این تجربه نشانه ی اوج نوازش ، تحمل و پذیرش من بالغ در شماست .
 • سعی کنید هر دو نفر بالغ تان را طوری آموزش دهید که کتاب هایی در زمینه زناشویی بخوانید و درباره ی آنها با هم گفتگو کنید . با هم DVD های آموزشی –جنسی تماشا کنید و درباره ی آن ها گفتگوی بالغانه داشته باشید . این نشانه ی پویایی عقلانی شماست .

منبع :کتاب نوازش در روابط زناشویی (راهکارهای افزایش سواد نوازشی زن و شوهرها )

نویسنده :دکتر علی شمیسا انتشارات نسل نواندیش 1393

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی