ورزش با قند خون بالا

  اگر هنگام شروع ورزش میزان گلوکز از حد مطلوب بیشتر است ، آیا باید منتظر ماند تا کاهش یابد و بعد ورزش کرد ؟

این واقعا به میزان افزایش قند، مدت زمان افزایش و اینک آیا کتون ( محصول جانبی متابولیسم چربی ) در خون و ادرار وجود دارد، بستگی دارد .

ورزش زمانی که قند خون فرد بیشتر از حد ، بالا باشد و کتون ناشی از کمبود انسولین در بدن وجود داشته باشد ، می تواند سطح گلوکز را حتی بیشتر  کند.

   برای ورزشکاران دیابتی که از انسولین استفاده می کنند ، حفظ سطح بالاتر خون برای جلوگیری از افت قند وسوسه انگیز است ، اما بیشتر از حد در جهت دیگر می تواند بر ای عملکرد نیز مضر باشد.

  هنگامی که قند خون از حدود 200 بالاتر رود ، کلیه هاشروع به ریختن گلوکز بیشتری به ادرار می کنند . این مهم است زیرا گلوکز ادرار ،آب اضافی را از بدن خارج می کند .بنابراین آب بدن به راحتی از دست می رود.

علاوه بر  این می تواند سطح الکترولیت ها (از جمله سیدم و پتاسیم و ..) را مختل کند، که همه  آنها می توانند عملکرد عضلات را مختل کنند.

  توصیه فعلی انجمن دیابت آمریکا این است که اگر قند خون بیش از 250میلی گرم در دسی لیتر و سطوح متوسط یا بالایی از کتون در ادرار یا خون وجود دارد باید از ورزش تا زمان کاهش قند در محدوده زیر 200خودداری کرد.

ولی اگر قند بالا دارد ولی کتون ندارد با احتیاط می تواند ورزش خود را ادامه دهد.

  

منبع : اصول تجویز تمرینات ورزشی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2  مولفان : دکتر مهدیه مولا نوری شمسی و همکاران   انتشارات حنتمی 1401

 

نظرات