پیشگیری از دیابت

به طور کلی پیشگیری از دیابت را مانند هر بیماری دیگر می توان در سه سطح اولیه، ثانویه و ثالثیه انجام داد:
  • پیشگیری اولیه : شامل اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز دیابت در افراد در معرض خطر (کسانی که حداقل یکی از عوامل خطر در مورد ابتلای به دیابت را دارند)، تغییر و اصلاح روش زندگی افراد در معرض خطر و پره دیابتی، پیگیری و مراقبت افراد در معرض خطر،ارتقای دانش و افزایش آگاهی مسئولین،کارکنان نظام سلامت و تمام افراد جامعه درباره عوامل مستعد کننده ابتلا به دیابت،مضرات و نحوه ی پیشگیری و کنترل آنها می باشد.
  •  پیشگیری ثانویه : پیشگیری ،کاهش و تاخیر در بروز عوارض کوتاه و دراز مدت دیابت می باشد. این پیشگیری شامل: تشخیص زودرس بیماری توسط غربالگری افراد در معرض خطر و زنان باردار و شناسایی افراد مبتلا به دیابت نوع2، مراقبت و درمان سریع و مناسب بیماران شناسایی شده بمنظور کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن، افزایش آگاهی و درک از دیابت و عوارض آن و نحوه ی کنترل بیماری و پیشگیری از عوارض، درمان و هدف درمان افراد مبتلا به دیابت و خانواده آن ها،جامعه و کارکنان بهداشتی درمانی، افزایش آگاهی و درک مفهوم سایر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی، زیان آنها و نحوه کنترل و پیشگیری از این عوامل مانند:مصرف دخانیات، فشار خون بالا،چربی خون بالا،تحرک کم و چاقی در افراد مبتلا به دیابت،خانواده آن ها و کارکنان بهداشتی می باشد.
  •  پیشگیری ثالثیه :کاهش و تاخیر در بروز معلولیت و ناتوانی ها و مرگ زودرس ناشی از عوارض دیابت و کاهش سال های از دست رفته عمر افراد مبتلا به دیابت است.این پیشگیری شامل:غربالگری مبتلایان به دیابت نوع2 از نظر تشخیص زودرس و به موقع عوارض چشمی،کلیه،عصبی،قلبی عروقی و شناسایی عوارض مذکور در مراحل اولویه، درمان بموقع عوارض، پیشگیری و مراقبت مستمر بیماران.
از آنجاییکه جلوگیری از پیشرفت عوارض دیابت بعد از به وجود آمدن آن ها و یا در واقع پیشگیری ثالثیه، هزینه های زیادی را به بیمار و جامعه تحمیل می کند، تمام سعی و تلاش شما باید بر روی پیشگیری اولیه و ثانویه متمرکز شود.
 غربالگری با هدف کشف دیابت نوع 2، استراتژی اصلی اکثر برنامه های کنترل دیابت است. عامل دیابت نوع 1 اتوایمیون است و غربالگری و تشخیص زودرس این نوع دیابت به جز در بعضی از جوامع توصیه و انجام نمی شود؛ زیرا شیوع این بیماری بسیار کم است . علائم آن به سرعت ظاهرشده و آشکار است و مهم تر از همه، تا به امروز راه حلی برای پیشگیری و به تأخیر انداختن بروز بیماری یافت نشده است و چنین اقدام هایی تنها در مرحله ی تحقیق قراردارد. اما در عرصه ی جهانی، پیشگیری و شناسایی زودرس و درمان به موقع و صحیح دیابت نوع 2 به علل ذیل در اولویت قراردارد: در دیابت نوع 2 هیپرگلیسمی به تدریج پیشرفت می کند و در افراد مبتلا اغلب بدون علامت بوده و درصورت وجود، علائم آن خفیف است . در هر مقطع زمانی تقریباً 50 % افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود بی اطلاع بوده و بیماری آنها تشخیص داده نشده است . در این دوران بی علامتی و اختلال متابولیک ناشی از بالابودن گلوکز پلاسما وجوددارد که این افراد را درمعرض خطر عوارض ماکروواسکولر (بیماری های قلبی عرو قی) قرارمی دهد. حتی در کشورهای دارای سیستم پیشرفته ی مراقبت های بهداشتی نیز این مشکل وجوددارد و در مقابل یک فرد مبتلا به دیابت که از بیماری خود آگاه است، یک فرد مبتلا به دیابت نیز وجوددارد که از بیماری خود بی خبر است . درحالی که در مطالعات مختلف ثابت شده است که با شناسایی به موقع و مراقبت صحیح دیابت می توان از عوارض حاد و مزمن آن پیشگیری کرده، یا بروز آن را به تعویق انداخت که اساس این مراقبت برپایه ی خودمراقبتی و آموزش بیماران بنا نهاده شده است.
منبع:
دکتر سید محمد علوی نیا و همکاران: برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری دیابت نوع2 ،انتشارات سپید برگ، چاپ اول پاییز1391
 دکتر علی رضا دلاوری و همکاران : برنامه ی کشوری پیشگیری و کنترل دیابت، نشر صدا،1381

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی