کشف داروی پیشگیری و درمان دیابت

 دانشمندان آمریکایی و اسپانیایی در پژوهشی مشترک در دانشگاه‌های کالیفرنیا و بارسلونا به دارویی برای درمان بیماری قند (دیابت) دست یافته‌اند.

به‌ گزارش آنا به نقل از سایت «پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم» (pnas.org) دانشمندان در آزمایشگاه‌های دانشگاه کالیفرنیا با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه بارسلونا به آنزیمی بازدارنده دست یافته‌اند که توانسته است از اثر دیابت در موش‌های چاق جلوگیری و حتی روند آن را معکوس کند. با این پژوهش علاوه بر آن که روشی درمانی برای بیماری دیابت پیدا شده، درک تازه‌ای نیز از خواص سودمند اسیدهای چرب به‌وجود آمده است.

به گفته این محققان، آنزیمی که اپوکسید هیدرولِیز قابل حل (sEH) نام گرفته است، می‌تواند با تثبیت متابولیت‌ها در یک اسید اُمگا-3 موسوم به DHA از عوارض دیابت در موش‌ها بکاهد. این پژوهشگران در آزمایشگاه انستیتو UC Davis دانشگاه کالیفرنیا مشاهده کردند دارویی که روی آن کار کرده‌اند، علاوه بر کاستن از عوارض دیابت مانند نارسایی کلیه، افزایش فشار خون، دردهای دیابتیک، سخت شدن شریان‌ها و نارسایی قلبی، روند پیشرفت دیابت را نیز در بدن جانوران آزمایشگاهی معکوس کرده است.

خوآن کلاریا، استادیار دانشکده طب دانشگاه بارسلونا که سرپرستی این پژوهش را بر عهده داشته، گفته که گروه پژوهشی تحت سرپرستی وی، همچنین کشف کرده‌ است موش‌هایی که سطح بالاتری از اسیدهای چرب خاصی در بدنشان موجود است، با این دارو درمان شده‌اند.

به گفته دکتر بروس هَموک، رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی هَموک در UC Davis ، «نتیجه هیجان‌انگیزکار خوآن کلاریا این است که در موش‌هایی که به‌صورت ژنتیک سطح بالاتری از اسیدهای چرب اُمگا-3 در بدن خود دارند، این دارو سبب پیشگیری یا درمان (دیابت) می‌شود.» همچنین، به گفته دکتر بروس جرمن یک پژوهشگر دیگر UC Davis که خود در این پژوهش شرکت نداشته است، نتیجه مهم دیگر این پژوهش آن است که با نشان دادن رابطه واضح میان تثبیت متابولیت‌ها در DHA و برطرف شدن عوارض دیابت، درک بیشتری از تأثیر اسیدهای چرب اُمگا-3 در تندرستی پدید آورده است.

 

منبع: سلامت نیوز

نظرات