دیابت وفرزند پروری ( ارتباط با نوجوان)

نوجوانی زمان بسیار حساس و جدی برای تمام  بچه ها به حساب  می اید .از آنجایی که هویت اجتماعی آن ها پدیدار می شود ، شروع به دوست یابی می کنند و از والدین دور می شوند تا حس استقلال را تجربه  کنند . هم چنین زمانی خاص برای بزرگسالان با دیابت است . موقعی که می خواهند خود را با شرایط جدید زندگیشان (دیابت )وفق دهند .

هورمون بلوغ عوارضی بر روی کنترل دیابت دارد و مقاومت به انسولین را زیاد می کند . دخترها و پسرها با تغییرات مثل جزر و مد دریا در بدن شان مواجه هستند که کنترل ان کمی مشکل است . همه چیز بعد از مدتی ثابت می شود . این سن را می توان زمانی برای آزمایش مواد مخدر ، الکل ، سیگار و هر آنچه آن ها را از کودکی جدا می کند قرار دارد که تأثیر بسیار زیادی بر قند خونشان دارد . بدتراین که الکل و مواد مخدر باعث افت قند خون می شود و تصمیم گیری برای کنترل صحیح به مخاطره می افتد . حالا زمانی است که می توانید با او دوستانه صحبت کنید و عوارض ناشی از مصرف این مواد را به او گوشزد کنید . دادن اطلاعات به او به این معنی نیست که او می تواند این مواد را استفاده کند و زمانی که استفاده کرد برخورد خاصی در عوض آن داشته باشید ، شما باید طور با او صحبت کنید که او اصلا الکل ، مواد مخدر و سیگار مصرف نکند .

مسائل جنسی مورد دیگری است که گفتگوی صادقانه لازم دارد ، فرزند بالغ شما باید تذکرات لازم در مورد این موارد را بداند او نیاز به اطلاعات حیاتی در این زمینه دارد و نباید از آن چشم پوشی کرد .

زمان سرکشی

بلوغ زمان جدایی از والدین و تأکید و اصرار بر استقلال و تشکیل شخصیت اجتماعی مستقل برای نوجوانان است . پسرهایی که راهنمای آنها در ریاست والدینشان بوده اند ، مسئولیت بیشتری برای مراقبت از خود پیدا می کنند . این در حالی است که والدین می آموزند که چگونگی آشفتگی دیابت فرزندشان  را با حفظ استقلال او کنترل کنند .

با این فشارهای اجتماعی ، بلوغ می تواند مردان جوان را به مسیر مخالف بکشاند . بی توجهی  به دیابت به خاطر شبیه شدن به همسالانشان یکی از مسیرهای انحرافی است . استفاده از الکل و مواد مخدر به صورت تفننی هم می تواند باعث بروز مشکلاتی در این زمان شود .

به علت اینکه الکل می تواند تنظیم درمان را دچار اختلال کند خطر بزرگی برای افت قند (هیپوگلیسمی) به شمار می رود . بسیار مهم است پسران و دختران دیابتی با خطرات و عوارض ناشی از مصرف الکل به طور کامل آشنا شوند . در نوجوانی نیاز به این است که مراقبت های لازم در مورد نوشیدن مواد الکلی انجام شود .

منبع :کتاب دیابت و زندگی مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی

نویسنده :پایولا فورد مارتین

مترجم :طاهره عبادی

انتشارات گلبرگ

نظرات