دیابت وفرزند پروری ( ارتباط با نوجوان)

نوجوانی زمان بسیار حساس و جدی برای تمام  بچه ها به حساب  می اید .از آنجایی که هویت اجتماعی آن ها پدیدار می شود ، شروع به دوست یابی می کنند و از والدین دور می شوند تا حس استقلال را تجربه  کنند . هم چنین زمانی خاص برای بزرگسالان با دیابت است . موقعی که می خواهند خود را با شرایط جدید زندگیشان (دیابت )وفق دهند .

هورمون بلوغ عوارضی بر روی کنترل دیابت دارد و مقاومت به انسولین را زیاد می کند . دخترها و پسرها با تغییرات مثل جزر و مد دریا در بدن شان مواجه هستند که کنترل ان کمی مشکل است . همه چیز بعد از مدتی ثابت می شود . این سن را می توان زمانی برای آزمایش مواد مخدر ، الکل ، سیگار و هر آنچه آن ها را از کودکی جدا می کند قرار دارد که تأثیر بسیار زیادی بر قند خونشان دارد . بدتراین که الکل و مواد مخدر باعث افت قند خون می شود و تصمیم گیری برای کنترل صحیح به مخاطره می افتد . حالا زمانی است که می توانید با او دوستانه صحبت کنید و عوارض ناشی از مصرف این مواد را به او گوشزد کنید . دادن اطلاعات به او به این معنی نیست که او می تواند این مواد را استفاده کند و زمانی که استفاده کرد برخورد خاصی در عوض آن داشته باشید ، شما باید طور با او صحبت کنید که او اصلا الکل ، مواد مخدر و سیگار مصرف نکند .

مسائل جنسی مورد دیگری است که گفتگوی صادقانه لازم دارد ، فرزند بالغ شما باید تذکرات لازم در مورد این موارد را بداند او نیاز به اطلاعات حیاتی در این زمینه دارد و نباید از آن چشم پوشی کرد .

زمان سرکشی

بلوغ زمان جدایی از والدین و تأکید و اصرار بر استقلال و تشکیل شخصیت اجتماعی مستقل برای نوجوانان است . پسرهایی که راهنمای آنها در ریاست والدینشان بوده اند ، مسئولیت بیشتری برای مراقبت از خود پیدا می کنند . این در حالی است که والدین می آموزند که چگونگی آشفتگی دیابت فرزندشان  را با حفظ استقلال او کنترل کنند .

با این فشارهای اجتماعی ، بلوغ می تواند مردان جوان را به مسیر مخالف بکشاند . بی توجهی  به دیابت به خاطر شبیه شدن به همسالانشان یکی از مسیرهای انحرافی است . استفاده از الکل و مواد مخدر به صورت تفننی هم می تواند باعث بروز مشکلاتی در این زمان شود .

به علت اینکه الکل می تواند تنظیم درمان را دچار اختلال کند خطر بزرگی برای افت قند (هیپوگلیسمی) به شمار می رود . بسیار مهم است پسران و دختران دیابتی با خطرات و عوارض ناشی از مصرف الکل به طور کامل آشنا شوند . در نوجوانی نیاز به این است که مراقبت های لازم در مورد نوشیدن مواد الکلی انجام شود .

منبع :کتاب دیابت و زندگی مطالب خواندنی برای سالم ماندن افراد دیابتی

نویسنده :پایولا فورد مارتین

مترجم :طاهره عبادی

انتشارات گلبرگ

نظراتمعرفی کتاب
کتاب "حالا من چی بخورم" برای کمک به ساده سازی زندگی روزانه ی افراد دیابتی از طریق آموزش مهارت های تغذیه پایه و تغییرات رفتاری نوشته شده است.
این آموزش ها به شما کمک می کند تا در هر موقعیتی، از جمله سفر یا بیرون از منزل، هنگام غذا خوردن، تصمیم درست را اتخاذ و غذای مناسبی انتخاب کنید و لذت غذای دلخواهتان را بچشید...
شما عزیزان می توانید جهت تهیه کتاب به واحد روابط عمومی انجمن خیریه دیابت جنان واقع در خیابان دانش، روبروی کوچه شهید اناری مراجعه نمایید. چنانچه امکان مراجعه حضوری وجود ندارد با ما تماس بگیرید تا کتاب از طریق پست به آدرس شما ارسال گردد.

جنان چگونه به من کمک میکند؟

عضویت در جنان
درخواست بازدید از منزل

لینک مفید
شبکه های اجتماعی